Villasukilla lämpiävät jalat ja mieli
- Antamassa ja saamassa. Villasukkia paijjaamassa Seija Hatula, Lea Honkala, Maija Matikainen, Anja Pöyhönen ja Pertti Hankonen.
65 sukkaparia löytää tiensä haapavetisen veteraanisukupolven varpaita lämmittämään lähiaikoina. Jalkojen lisäksi sukat tuovat hyvän mielen sekä saajille että antajille. Sukkien silmukat ovat lähtöisin Haapaveden keskustanaisten kutomapuikoista.
– Sydämen lämmöllä näitä on neulottu ja vapaaehtoisesti. Sukkaprojekti on pieni ele, lämmin ajatus ja kiitollisuuden osoitus itsenäisyyden puolustajille, toteaa keskustanaisten johtokunnan jäsen Seija Hatula.
Keskustanaisten puheenjohtaja Lea Honkala kertoo, että hänen isältään kysyttiin aikoinaan, oliko miehillä rintamalla vilttejä. Isä oli vastannut, ettei vilttiä ollut, ainoastaan havut ja mantteli.
Anja Pöyhönen puolestaan muistelee tyttösenä kutoneensa rintamalle lämmikettä ja laittaneensa mukaan karkkia. Sukat saanut sotilas selvisi sodasta. Hän ja Anja Pöyhönen olivat pitkään kirjeenvaihdossa keskenään.
– En ikinä unohda niitä kokemuksia. Uskon, että monella sukan saajalla tulee kyynel silmäkulmaan, Pöyhönen huomauttaa.
Lue koko juttu 8.12. Pyhäjokiseudusta.


