Haapaveden poikien tv-sarja alkaa syksyllä
- Teltta täynnä faneja. Haapavetinen Justimusfilms veti Kylpyläsaaren leirintäalueen päätelttaan tiiviin tunnelman lauantaina.
HAAPAVESI Justimusfilmsin kolmikko tunnetaan kotiseudulla, pääkaupunkiseudulla ja maailmalla. Haapavetiset Juho Nummela, Joose Kääriäinen ja Sami Harmaala tietävät, miltä tuntuu, kun Helsingin kaduilla tullaan pyytämään nimikirjoituksia. Siitä heillä on tuoreita kokemuksia.
– Siistiltä tuntuu, ei me ite silti pidetä itseämme julkkiksina, Nummela ja Kääriäinen pohtivat.
Lauantaina Kylpyläsaaren leirintäalueella kotikaupunkikeikan vetänyt Justimusfilms ponnahti suuren yleisön tietoisuuteen nettivideosta. Omatekoinen tallenne, jolla on letkeää sketsihuumoria, upposi heti väkeen.
Viime kuukausien aikana on tapahtunut paljon ja edessä on vielä paljon enemmän.
– Olemme kuvanneet kesän aikana tv-sarjaa, joka alkaa näkyä TV5-kanavalla. Se on sellainen kymmenosainen sketsisarja, jota ollaan ite käsikirjoitettu, pojat kertovat.
Syksy tuo televisiojulkisuuden lisäksi myös keikkoja.
– Syyskuussa lähdemme kiertueelle. Aloituspaikka on Helsingin Nosturi. Haapavettä lähin paikka on Oulussa. Näillä keikoilla emme esitä sketsejä vaan omia biisejä, he jatkavat.
Nimikirjoituksia pyytäviä tyttöjä, ja poikiakin, riittää jonoksi asti myös kotikaupungissa. Raution sisarukset, Milja ja Emilia, olivat lähteneet Pulkkilasta vartavasten katsomaan suosikkejaan.
Justimusfilms pysäytti Haapavedelle myös kouvolalaisnuoret, Noora ja Laura Päivisen. Keikkaa odotellessa musiikkiaharrastava Noora lauloi karaokea ja jännitti nettituttujen tulevaa esiintymistä siskonsa kanssa.
Haapavetiset Jonna Mäkinen ja Lyydia Ollila malttoivat istahtaa kasvomaalaukseen ennen kuin oman kaupungin pojat valtasivat esiintymislavan. Tytöt olivat tulleet hyvissä ajoin paikalle, juuri oman suosikkikolmikkonsa takia.
Kylpyläsaaren pitäjä Maarit Vähäsaari oli Justimusfilmsin keikkavarauksesta tyytyväinen.
Lue lauantain fiiliksistä maanantain 6.8. Pyhäjokiseudusta.





hienoa!
Ilmoita asiaton kommentti