Kertarysäys riittää, Arvo ennustaa
- Asiallista päätöksentekoa. Helli Joentakasen ja Arvo Ikosen mielestä päätöksenteko on mennyt riitaisampaan suuntaan. -Kova riiteleminen ei ole mukavaa. Valtakunnan asioista pitää pystyä neuvottelemaan sovussa, vaalikesku
VIHANTI Ikosen Arvo on varma, että presidenttipeli on kertarysäyksellä selvä.
– On siellä sellainen ehdokas joukossa, että toista kierrosta ei tarvita, Ukonmäen palvelukeskuksessa asuva Ikonen vakuuttaa.
Arvo äänesti ennakkoon tiistaina. Hän toivoo, että tuleva presidentti kumppaneineen pistää asiat nykyistä parempaan järjestykseen.
– Eläkeläisten asioista päättämistä ei passaa vain siirtää ja siirtää. Päätökset niistäkin pitää tehdä, Arvo muistuttaa.
Ukonmäen palvelukeskuksessa lomaviikolla oleva Helli Joentakanen ei äänestänyt ennakkoon. Eikä naista nähdä vaaliuurnalla varsinaisena vaalipäivänä.
– En minä käy äänestämässä, en ole äänestänyt enää vuosiin. Saavat jo nuoremmat äänestää, Helli linjaa ja tunnustaa, ettei ehdokaslistasta olisi otollista ehdokasta hänelle löytynytkään.
Helli on samoilla linjoilla siitä, että eläkeläisten ja vanhusten asiat kaipaavat parannuksia.
Lue koko juttu torstain 19. tammikuuta Pyhäjokiseudusta.


