Niinistön vaalituvalla huojentunut tunnelma
- Jännitys laukesi. Margit Räisänen ja Kaija Hämäläinen tuulettivat ennakkoäänten julkistuttua.
OULAINEN Sauli Niinistön (kok) vaalituvalla Oulaisissa oltiin varmoja oman ehdokkaan voitosta alkuillasta lähtien. Muutama minuutti ennen ennakkoäänestyksen tulosten tulemista Mäkisen Jussi puki ajatukset sanoiksi.
– En ainoastaan usko, vaan tiedän, hän totesi pohdintaan oman ehdokkaan ykköstilasta.
1960-luvulta asti puoluepolitiikkaa seuranneena ja mukanaolleena Mäkinen ei nähnyt asialle muita vaihtoehtoja.
– Ei tarvinnut miettiä nytkään, ketä äänestää, hän jatkaa.
Vieressä Hurnastin Hannu zoomaili digitaalikameraansa valmiiksi kohti television suoraa vaalituloslähetystä. Sormi painaa ruudulle ilmestyvät kannatusprosenttiluvut kuvaksi, kun ennakkoäänet tulevat julkisuuteen tasan iltakahdeksalta. Liki 30 vaali-illan jännittäjää taputtaa käsiään. Ensimmäiset prosenttiluvut Sauli Niinistön hyväksi ovat 65,4. Pekka Haaviston kannatusprosentti näyttää lukemaa 34,6.
– Ei siitä ole epäilystäkään, kuka on Suomen seuraava presidentti, tupalaiset iloitsevat.
Oulun vaalipiirin kannatuslukujen erot noudattelevat samaa suuntausta. Se sinetöi jännityksen voitontaputukseksi.
– Yleensä toisella kierroksella erot eivät ole olleet kovin suuria ja prosentit ovat menneet kovinkin lähelle toisiaan, Mäkinen muistelee edellisvaaleja.
Nyt kuitenkin ero on huikea. Spekulointia ei oikeastaan tarvita. Niinistön prosentit pysyvät kirkkaasti korkeimpina. Eroavaisuuksiksi päässälaskutaitoiset ynnäilevät puolta miljoonaa ääntä. Samaa sanoo valtakunnan vaalivalvojaiset. Kello ei ole puolta yhdeksääkään, kun Niinistön presidenttiyden alkamiseen uskovat kahvituksesta vastaavat naisetkin.
– Turhaan ei olla presidenttikahvia keitetty viiden viikon ajan, Ulla Hämäläinen sanoo.
Hän laskeskelee, että vaalituvalla on keitetty kahviksi noin 20 kilogrammaa pööniä.
– Ja talkoilla ollaan leivottu tarjottavat, Aila-Annikki Hannus sanoo.
Ensimmäisen kierroksen jälkeen tahti on tiivistynyt, mutta halu osallistua yhteisen hyvän eteen kannustaa tekemään. Jännittämäänkin Hannus on parin viikon aikana ehtinyt. Ajatus siitä, että haastaja Haavisto kiilaakin kannatuksessa Niinistön ohitse, ei ole ollut vieras ajatus.
– Hyvältä ja turvalliselta nyt tuntuu. Ei tarvitse muuttaa Naurusaarille, sinne kun meinattiin porukalla muuttaa, jos ei Niinistöstä olisi tullut presidenttiä, hän naurahtaa.
Niinistössä Aila-Annikki arvostaa miehen terävyyttä, asiantuntevuutta ja ajattelukykyä.
Jussi Mäkinen puolestaan korostaa sitä, että Niinistö on oikeistolainen presidentti.
– Hei, huomaatteko, Niinistölle tuli yksi lisää, pienen lapsen kommentti televisioruudun edestä havahduttaa aikuiset päivittyneisiin prosenttilukuihin.
Sauli Niinistö seisoo kahvilan seinäjulisteessa ja katsoo kannattajiaan. Niinistö seisoo televisioruudussa ja kannattajat seuraavat hänen ilmeitään.
– Me tehdään hienoa Suomea tästä maasta, Niinistö vastaa televisiotoimittajien kyselyihin.
Aila-Annikki sanoo kuulleensa, että puhetta on ollut ilotulituksesta, jos kaikki menee, kuten hän ja muut Saulin kannattajat ovat toivoneet.
– Raketeista on puhuttu koko ilta. Ei kai se liene satua, hän aprikoi.
Hämäläisen Ulla nostaa herkkuja notkuvaan tarjoilupöytään voileipäkakun. Kortesojan Jorma lupaa, että ilotulitus on kymmeneltä. Tulos varmistui aikaisemmin, joten voittotulitus singahti taivaalle jo puoli kymmeneltä.
Saulin kahvilassa on huojentunut tunnelma. Hämäläisen Kaija lisää tsemppihenkeä ja havahduttaa kiitoksillaan yhteistyön voimaan. Yhteinen ponnistelu on voileipäkakkukahvien paikka.







Sitäpaitsi, jos ollaan Suomella töissä ja työläisiä ollaan, niin ei joudeta joka hetki netti pyhäjokiseutua tuijottelemaan. joten sitten yleensä oikeasta Pyhäjokiseudusta vasta uutiset luetaan!
Ilmoita asiaton kommentti