Kellarit täyttyvät vedestä
OULAINEN Sade nostaa nostaa vettä asuinrakennusten kellareihin Oulaisissa.
Jokilaaksojen pelastuslaitoksen yksiköt ovat olleet aamun aikana kolmessa kohteessa, joissa vettä on pumpattu pois kellareista. Päivystävä palomestari Sami Hiltunen kertoo, että tällä hetkellä vettä pumpataan pois Oulaisten terveydenhuolto-oppilaitoksen kellarista.
– Aamun aikana meillä on ollut kolme tehtävää, joista yksi on jo saatu selväksi. Vettä pumpattiin pois omakoti- ja kerrostalon kellareista. Lautatarhankadulla olevassa kerrostalossa meillä on tällä hetkellä vartiointi.
Hiltusen mukaan jatkuvat sateet ovat saaneet viemärit tulvimaan. Odotettavissa on vielä lisää vahingontorjuntatehtäviä, sillä pintavedet ovat korkealla.
– Rakennusten pihoilla on pintavettä, joka saattaa joutua kellareihin. Odotettavissa on lisää pelastustehtäviä, sillä vettä on tullut sen verran paljon yöllä. Lisäksi sateet jatkuvat vielä.
Vesivahinkojen aineellisia vaikutuksia palomestari ei lähde arvioimaan.
– Kosteusvaurioita ei voida vielä arvioida ja ne tehtävät kuuluvat vakuutusyhtiöille, Sami Hiltunen sanoo.


