Vesisateet aiheuttaneet vahinkoja
- Veden vallassa. Matkanivantien varressa olevalla viljapellolla oli vettä useita kymmeniä senttejä.
PYHÄJOKIALUE Voimakkaat vesisateet ovat aiheuttaneet aineellisia vahinkoja Pyhäjokialueella. Jokialueiden tulvimisen lisäksi sadevesi on nostanut jätevesiä muun muassa omakoti- ja kerrostalojen kellareihin. Myös maanviljelijöiden sadot ovat kärsineet valtavasta vesimäärästä.
– Tämä on ennätyssateinen, aivan erityinen, kasvukausi. Sato on suurelta osin menetetty. Tämä jää tietenkin nähtäväksi, mutta tilanne ei näytä hyvältä, Oulaisten sääprofeetta Aarne Juhonsalo toteaa.
Koko alkuvuosi on ollut ennätyssateinen. Juhonsalon laskujen mukaan vettä on satanut vapusta lähtien 370 millimetriä.
– Elokuun aikana vettä on tullut keskiviikkoaamuun mennessä 95 millimetriä. Tänään saattaa ylittyä jopa 100 millimetriä, hän kertoo.
Vaikka sadevesimäärät ovat olleet poikkeuksellisia, on kesän keskilämpötila ollut normaalilukemissa.
– Vapusta eteenpäin keskilämpötila on ollut tavanomainen. Kesässä ei ole ollut muuta vikaa kuin hurjat sateet, Juhonsalo sanoo.
Ilmatieteen laitoksen päivystävän meteorologin mukaan sateet eivät jatku pitkään, vaan sadereuna väistyy ja siirtyy kohtia kaakkoa. Keskiviikkoiltapäivänä laaditun ennusteen mukaan Pyhäjokialueella on odotettavissa poutasäätä useamman päivän ajan. Sadekuuroja voi olla tiedossa viikon lopussa, mutta Ilmatieteen laitoksen mukaan ne eivät ole erityisen voimakkaita.
Lue lisää torstain 9.8. Pyhäjokiseudusta.






VOI KURJUUKSIEN KURJUUS,NÄKY LOHDUTONTA.
KADON KOKENUT ENTINEN VILJELIJÄ PÄIVITTELEE
TÄMÄN HETKEN TILANNETTA
Ilmoita asiaton kommentti