Tuovi Pulkkanen
tuovi.pulkkanen@almamedia.fi
Kansainvälistä vasenkätisten päivää vietettiin pari viikkoa sitten. Vasenkätiset ovat monesti sitä mieltä, että koko maailma on suunniteltu oikeakätisille. Asia tulee esille jokapäiväisessä elämässä. Mutta voiko vasenkätisyydestä olla jotain hyötyä? Kyllä voi ja kaksikätisyydestä vielä enemmän.
Kuulun itse kaksikätisten joukkoon ja yhdyn kyllä tuohon, että maailma on oikeakätisille tehty. Kaksikätisyys tarkoittaa omalla kohdallani sitä, että vaikka kirjoitan oikealla, teen monia asioita täysin luontevasi ja asiaa sen enempää ajattelematta vasemmalla kädellä. Suurimman osan asioista teen molemmilla, riippuen siitä millä kädellä satun työvälineen käteeni ottamaan. Itse en ole asiaan koskaan kiinnittänyt huomiota, mutta minulta on kysytty usein, olenko vasenkätinen, kun toimin väärällä kädellä. Ilmaus sinänsä on vähintäänkin omituinen.
Sanotaan, että suurin hyöty vasenkätisyydestä on urheilussa. Sama pätee myös kaksikätisyyteen. Siitä, että pystyy käyttämään kumpaakin kättä tekemisen siitä kärsimättä, on valtava etu. Moni hankala työ on paljon helpompi tehdä, kun työvälineet voi vain vaihtaa toiseen käteen. kun toinen käsi väsyy, voi ottaa toisen käden käyttöön.
Koska suurin osa ihmisistä on oikeakätisiä, vasenkätinen hyökkää yllättävästä suunnasta. Myös työtehtävien suorittamisessa. Yhtään enempää en usko silti ehtineeni tekemään, tekeminen on vain välillä ollut helpompaa.
Kaksikätisenä kynäkin pysyy vasemmassa kädessä, mutta kirjoittaminen on hidasta. Teksti on kuitenkin selkeää ja uskon, että pienellä harjoittelulla kirjoittaisin sujuvasti myös vasemmalla kädellä. Siihen ei kuitenkaan ole tullut tarvetta kuin hetkellisesti. Pienenä tyttönä oikea käsi oli reilut pari kuukautta kipsissä, mutta koska oli kesä, kirjoittamista oli vähän ja koulutehtävät eivät vaatineet kirjoitusharjoituksia.
On hienoa, että jokainen saa nykyään olla sen kätinen, kun luontaisesti syntyessään sattuu olemaan. Oma äitini on 50-luvulla joutunut pakon ja karttakepin uhalla opettelemaan oikeakätiseksi, vaikka on vahvasti vasenkätinen. Tuolloin vasenkätisyys ajateltiin viaksi, josta pitää opetella pois. Kirjoittaminen ja käsityöt oli tehtävä koulussa vain oikealla kädellä. Perheessämme on useita täysin vasenkätisiä ja meille on ollut etu, että äiti on osannut opastaa myös vasenkätistä virkkaajaa ja neulojaa.
Etusivulla juuri nyt
Asemakatu 1, 86300 OULAINEN
Mainosmyynti
Käyttö- ja sopimusehdot
Tietosuoja
Tilausehdot
Jakeluhäiriöt
Asemakatu 1, 86300 OULAINEN
Mainosmyynti
Käyttö- ja sopimusehdot
Tietosuoja
Tilausehdot
Jakeluhäiriöt