Teatteri Rompooli
LUKIJALTA Kyllä se tuntuu! Ja vieläpä erittäin hyvältä.
Teatteriyhdistys Rompooli ry on ollut olemassa 13 vuotta. Näytelmiä on esitetty vähintään yksi vuodessa. Parhaimpina aikoina kaksi.
Näyttelijöitä ja ohjaajia on tullut ja mennyt, osa pysynyt samanakin. Joka vuosi näytelmä on valittu harkiten, porukalle sopivaksi.
Tänä vuonna valitsimme Simo Perämäen kirjoittaman tekstin Akattoman kylän Onni. Teksti sai meidät nauramaan, innostumaan ja eläytymään jo lukuvaiheessa. Kevään aikana teksti on muokkautunut näyttelijöiden suussa omanlaisekseen.
Hahmot ovat tulleet lihaksi ja Sonnikorven kylä on alkanut elää omaa elämäänsä.
Sunnuntaina meille koitti historiallinen päivä. Ensimmäistä kertaa kirjailija ilmoitti tulevansa katsomaan näytöstä.
Se tietenkin aiheutti monenlaista kipinää ja perhosia vatsanpohjille. Meitä jännitti. Jännitys on kyllä hyvästäkin, kun astuu lavalle. Silloin skarppaa ja on täysillä mukana. Ja ohjaajana voin sanoa, että sunnuntaina naiset todellakin olivat täysillä mukana!
Kirjailija Perämäki istui yleisössä ja vaikutti nauttivan. Ihan kuten muukin yleisö.
Taputukset ja yleisön spontaanit naurunpyrskähdykset ruokkivat näyttijöitä yhä parempiin suorituksiin. Sonnikorven kylä sai elää hetken sunnuntain aurinkoisessa päivässä.
Parasta oli kuitenkin se, että kova työ jota olemme osa tehneet sen 13 vuotta, palkittiin kehuilla. Simo Perämäki kehui roolisuorituksia ja ohjausta loistavaksi. Hän on nähnyt näytelmänsä 14 eri teatterin esittämänä ja kertoi meidän esityksen yltäneen top 3:een. Olimme ja olemme pelkkää hymyä.
Esityksiä on vielä jäljellä. Tervetuloa hetkeksi kanssamme Sonnikorven kylälle!
Terveisin tämän hetken ohjaaja
Johanna Saarela
ja muut Rompoolin naiset
Etusivulla juuri nyt
Asemakatu 1, 86300 OULAINEN
Mainosmyynti
Käyttö- ja sopimusehdot
Tietosuoja
Tilausehdot
Jakeluhäiriöt
Asemakatu 1, 86300 OULAINEN
Mainosmyynti
Käyttö- ja sopimusehdot
Tietosuoja
Tilausehdot
Jakeluhäiriöt