Annalan museo keskittyy esittelemään elämää hevosaikakauden maatalossa. Myös kalastusta esittelevä osio on merkittävä. Molemmat ovat olleet Pyhäjoen tärkeimpiä elinkeinoja.
Tänä kesänä mukana on myös vähän uutta. Annalan suvun valokuvia voi nyt katsoa kosketusnäytöltä. Samoin vanhan ajan maatalouteen voi tutustua elosuojassa kosketusnäytöltä. Esitysten tekniikasta vastaa Lybeckerin opiskelijat.
Uudemmassa päärakennuksessa on pienoisnäyttely, joka on koottu lahjoituksena saadun, Pyhäjoella rakennetun kanteleen ympärille.
Vanhemmassa päärakennuksessa on tänä kesänä kaksi taidenäyttelyä. Saila Kleine Staarmanin maalauksia on esillä 18.6. - 15.7. ja Henna Uotin taidetta 16.7. - 12.8.
Myös Annalan pihalla tapahtuu. Lasten sirkuskurssi on jo pidetty, Raahe-opiston ja Pyhäjoen kulttuuritoimen yhteinen lasten kuvataideleiri puolestaan on 18.-20.6. Kotiseutuviikolla tiistaina 26.6. Eläkeyhdistys järjestää kesäpäivän vieton klo 12 alkaen. Kotiseutujuhla puolestaan on sunnuntaina 1.7. klo 13. Ukrainan kansainvälinen kulttuurikeskuksen räiskyvä kasakkatanssiesitys nähdään lauantaina 7.7. klo 16. Teatteri Tien Aapelin kirjaan pohjautuva näytelmä Henkilö V ja Vinsentti on keskiviikkona 1.8. klo 18. Pyhäjoen näyttelijöiden Se suuri kalansaalis -näytelmän esitykset alkavat 22.6. ja kestävät 1.7. asti.
Annalan museo on avoinna 12.8. asti joka päivä lukuunottamatta juhannusaattoa ja juhannuspäivää, maanantaista perjantaihin ja viikonloppuisin. Museoon on vapaa pääsy.
Etusivulla juuri nyt
Asemakatu 1, 86300 OULAINEN
Mainosmyynti
Käyttö- ja sopimusehdot
Tietosuoja
Tilausehdot
Jakeluhäiriöt
Asemakatu 1, 86300 OULAINEN
Mainosmyynti
Käyttö- ja sopimusehdot
Tietosuoja
Tilausehdot
Jakeluhäiriöt