Cent­rias­sa alkaa uusi mu­sii­kin kou­lu­tus yh­teis­työs­sä Kes­ki-Poh­jan­maan Ka­ma­ri­or­kes­te­rin kanssa

Centria-ammattikorkeakoululla käynnistyy ensi vuoden puolella täysin uusi orkesterimuusikon ylempään ammattikorkeakoulututkintoon valmistava koulutus, joka vastaa musiikkikentän uudistuneisiin osaamistarpeisiin. Koulutus toteutetaan yhteistyössä arvostetun Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin (KPKO) kanssa.

Opinnot tarjoavat musiikin ammattilaisille mahdollisuuden kouluttautua ja kehittyä työn ohessa. Opinnoissa korostuvat yleismuusikkouden kehittäminen, orkesterisoitto, ohjelmistotuntemus sekä kamarimusiikki. Tutkinto antaa saman kelpoisuuden julkisiin virkoihin kuin yliopistossa ja muissa korkeakouluissa suoritettu ylempi korkeakoulututkinto.

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin intendentti Marjukka Puutio iloitsee uuden koulutuksen alkamisesta.

– Kilpailu ammattiorkestereiden vakituisista soittajantoimista on kova ja on hienoa, jos voimme olla osaltamme kehittämässä tähän koulutukseen hakeutuneiden muusikoiden ammattitaitoa ja samalla työllistymisnäkymiä. Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri on oppimisympäristönä ainutlaatuinen.

Myös Centrian musiikin koulutusalapäällikkö Annika Mylläri on erittäin tyytyväinen yhteistyöhön.

– Tämän koulutusyhteistyön toteutuminen on hieno asia Keski-Pohjanmaan kulttuurin kentällä. Voimme yhdessä tarjota korkeatasoisen räätälöidyn opintokokonaisuuden ja opiskelijamme pääsevät kokemaan käytännössä, mitä korkeatasoisessa ammattiorkesterissa soittaminen vaatii.

Koulutukseen voi hakea syksyn yhteishaussa.

Ilmoita asiavirheestä