Elmeri sen tietää: Bätmän ei jän­ni­tä, mutta osaa lentää ja tais­tel­la pa­hik­sia vastaan

Oulaistelainen Elmeri Paakkari muuntautui lauantaina Bätmäniksi ja lähti supersankarikoulutukseen äitinsä Noora Paakkarin kanssa.
Oulaistelainen Elmeri Paakkari muuntautui lauantaina Bätmäniksi ja lähti supersankarikoulutukseen äitinsä Noora Paakkarin kanssa.
Kuva: Laura Seppä

Ihan kohta kuusivuotiasta Elmeri Paakkaria jännittää. Alkamassa on supersankarikoulutus Oulaisissa, ja vaikka roolileikit ovat Elmerille lähes jokapäiväistä arkihupia, tilanne on nyt toinen. Paikalla on paljon lapsia ja aikuisia, ja mitä ihmettä oikein tapahtuu.

Batmaniksi muuntautunut Elmeri seurailee hetken tilannetta, mutta sitten rooli ottaa vallan. Äiti Noora Paakkari on tukena lähtemällä hassutteluun mukaan.

– Bätmänkin voi säikähtää, mutta koska olen bätmän, niin ei bätmän jännitä, Elmeri päättelee.

Bätmänejä lauantaiseen supersankarikoulutukseen oli ilmaantunut peräti neljä. Mukana vauhdissa oli myös muun muassa The Hulk sekä Spiderman.

– Elmeri tykkää supersankarijutuista ja on niistä tosi innoissaan. Hän uppoutuu niihin kovasti, Noora Paakkari kertoo.

Elmeri tietää kaikki Bätmänin metkut. Bätmän osaa heittää esineitä, taistella pahiksia vastaan ja jopa lentää.

– Pitäisköhän mun vähän juosta, niin lähtee tuo viitta lentoon, Elmeri tuumaa ja lähtee vilettämään viitta liehuen pitkin Juho Oksan koulun liikuntasalia.

Ilmoita asiavirheestä