Oulaisten sivistys- ja hyvinvointilautakunta on päättänyt kesäkuussa, että Oulaisissa aloitetaan esi- ja perusopetuksen suunnitelman päivittäminen vuosille 2020-2024.
Asiaa käsitellään tänään keskiviikkona lautakunnan kokouksessa.
Alkusyksyn aikana koulujen johtajaopettajat ovat antaneet omat esityksensä kouluverkon kehittämisestä. Johtajien esitykset ovat lähteneet pedagogisesta näkökulmasta.
Sivistys- ja kulttuurijohtaja Ari Sarpolan esitys illalla kokoontuvalle lautakunnalle on kolmiosainen.
Hän esittää, että suunnitelman laadintaa jatketaan siten, että sivistys- ja kulttuurijohtaja tekee taloudellisen selvityksen siitä, paljonko Oulaisten nykyinen järjetelmä maksaa. Toisena vaihtoehtoisena selvityskohtana on määritellä hintalappu sille asialle, että 5. ja 6. -luokkien oppilaat siirretään Juho Oksan koululle ja Oulaisten muilla alakouluilla järjestetään 0-4. luokkalaisten opetus.
Kolmannessa vaihtoehdossa suljettaisiin Oulaisten kaikki kyläkoulut ja siirretään oppilaat keskustan kouluihin.