Haa­pa­ve­si penkoi liki 140 000 euron kou­lu­sääs­töt: Tun­te­ja, op­pi­ma­te­riaa­le­ja, tar­vik­kei­ta, täy­den­nys­kou­lu­tus­ta ja villinä kort­ti­na vielä korona

Haapavedellä on etsitty lähes 140 000 euron edestä säästöjä koulupuolelta. Kohteita on kartoitettu kaikkien koulujen osalta yhdessä rehtoreiden kanssa. Kasvatus- ja koulutuslautakunta käsittelee asiaa kokouksessaan tulevana tiistaina.

Suurin säästö koskee ensi lukuvuoden tuntikehystä. Kyse on opetukseen, tukiopetukseen sekä tarvittaviin erillistehtäviin käytettävien tuntien määrästä. Tuntikehys on merkittävin yksittäinen kohde, josta koulupuolella on mahdollista saada säästöjä.

Lautakunnalle tulevan esityksen mukaan tuntikehyksestä on tarkoitus säästää ensi lukuvuoden aikana noin 115 000 euroa. Se tarkoittaa kolmen prosentin suuruista leikkausta edellislukuvuoteen verrattuna.

Tuntikehyksen määrittelyssä perusteena ovat oppilasennusteet, lautakunnan vahvistama laskentakaava, varatut määrärahat sekä oppilasaines. Oppilasaineksessa huomioidaan esimerkiksi mukautettua opetusta saavien oppilaiden sekä oppimis- ja sopeutumisvaikeuksista kärsivien oppilaiden määrä.

Oppimateriaali- ja tarvikekuluista on tarkoitus leikata puolestaan 20 000 euroa. Kyse on noin 10 prosentin suuruisesta säästöstä niissä kuluissa. Leikkaus ulottuu tälle keväälle ja ensi lukuvuodelle.

Täydennyskoulutusmenoista ja niihin liittyvistä matkakuluista on aikomus leikata 20 prosenttia eli 4000 euroa. Leikkaus koskisi tätä kevättä ja ensi lukuvuotta.

Myös koronavirustilanteen aiheuttamat poikkeusolot tuovat koulutoimeen säästöjä. Niitä kertyy muun muassa koulukuljetuksista, kouluruokailusta ja henkilöstökuluista. Säästöjen suuruutta ei voi tässä vaiheessa vielä arvioida.

Kaupunki hakee säästöjä tasapainottaakseen talouttaan ja kattaakseen alijäämää. Päätöksenteossa on ollut tänä vuonna myös kouluverkkoasia, josta valtuusto teki jo kertaalleen päätöksen. Tämän jälkeen on haettu muita säästöjä.

Perusopetuksessa olevien oppilaiden määrä pysyy Haapavedellä ensi syksynä lähes ennallaan. Oppilasmäärän ennustetaan laskevan noin viidellä.

Yläkoulun tilanne pysynee samana. Hyttikallion koulun oppilasmäärä on ollut voimakkaassa laskussa ja suunta jatkuu. Mäkirinteen koululla oppilaiden määrä kasvaa, ja sinne on tulossa kaksi esiopetusryhmää. Humalojan koululla oppilasmäärä on kasvussa ja Vattukylällä, Mieluskylällä ja Vatjusjärvellä tilanne on seuraavat pari vuotta ennallaan.

Lukion oppilasmäärä pysynee viime syksyisessä. Lukion tuntikehystarve pysyy entisellään tai laskee hieman. Esikouluryhmiä tulee ensi lukuvuodelle kahdeksan, joista puolet on koulupuolella ja puolet päiväkodeissa.

Ilmoita asiavirheestä