Sinitaivas-konserttikiertue alkaa perjantaina. Keskiviikkona tangokuninkaalliset harjoittelivat tulevaa ohjelmistoa Turun lähellä. Sinitaivas-konsertin ensi-ilta on perjantaina Oulussa, jonka jälkeen on vuorossa heti Ylivieskan esitys.
Sinitaivas-karavaanissa on kiinnitettynä kuusi tangokuninkaallista; kesällä kruunu-unelmansa toteen saaneet, tangokuninkaallisiksi 2019 valitut Pirita Niemenmaa ja Johannes Vatjus, Marko Maunuksela (Tangokuningas 2010) ja Jukka Hallikainen (Tangokuningas 2008), joita on tovin aikaa kestäneen yhteiskeikkailunsa myötä alettu verrata jopa Mattiin & Teppoon, 1990-luvun kuninkaallisia kiertueella edustaa yhä kaikkien aikojen nuorimpana kuninkaalliseksi valittu Tiina Räsänen (Tangokuningatar 1994) ja tänä vuonna 20 v. juhlaansa viettävä Petri Hervanto (Tangokuningas 1999). Taiteilijakaartia säestää Markon ja Jukan kanssa keikkaileva Jackpot-orkesteri kiertuekapellimestarinaan Taisto Lunkka.
Tämän syksyn yllätyksenä saadaan kiertueen seitsemälle konsertille mukaan Etelä-Koreasta lähtöisin oleva, nykyään Vantaalla asuva Dong-Hoon Han. Mies muistetaan hyvin tämän vuoden Seinäjoen Tangomarkkinat laulukilpailusta ja jättäytymisestään viime metreillä pois Tangokuningas Finaalista.
Sinitaivaalla on lupa heittäytyä ja yleisö tulleekin yllättymään konsertin aikana, sillä nyt on mukana vähän erilaisia kappaleita. Tänä vuonna painopiste on viihteellisyydessä, mukana on erilaisia rooleja, roolivaatteita ja huumoria – unohtamatta kuitenkaan vakavampiakaan aiheita. Lauletaan kauniita balladeja ja toki tangoa on aina mukana.
– Mukaan on tulossa musikaaliteema, artistien syntymävuosihittejä, Suomi Filmi, Reijo Taipale -potpuri ja vilahtaapa kuvioissa ruoka ja urheilukin, vinkkaa käsikirjoituksen päävastaava Marko Maunuksela.
Sinitaivaasta on vuosien kuluessa syntynyt vahva perinne, jonka juuret ovat aina 1980-luvulla asti. Sinitaivaan alkuperäisenä syntyajatuksena oli tuoda konserttiestradeille kesällä Seinäjoen Tangomarkkinoilla valitut uudet tangokuninkaalliset sekä muita ajankohtaisia ja mielenkiintoisia taiteilijoita. Suomen suurimmilla konserttiareenoilla haluttiin tarjota lupaaville lahjakkuuksille mahdollisuudet tuoda esiin kaikki osaamisensa. Konsepti on toiminut ja tänäkin vuonna kunnioitetaan vanhoja perinteitä.