Har­vi­nai­sia ahkion ja­lak­sia ja hyl­keen­pyyn­ti­vä­li­nei­tä esillä Yp­pä­ris­sä

Suomi100-näyttely avautuu helatorstaina.

Talvikalastusta. Kuvituskuva.
Talvikalastusta. Kuvituskuva.

PYHÄJOKI Helatorstaina on yppäriläisillä maanomistajilla ja kyläläisillä mahdollisuus tutustua kylän menneisyydestä ja nykyisyydestäkin koottuun näyttelyyn hirvipeijaisten yhteydessä Merimajalla.

Meri on ollut tärkeä rannikon asukkaille. Näytteillä on muun muassa veneitä, hylkeenpyynti- ja kalastusvälineitä. Suksia on Sunilta löytyneestä 1300-luvun ahkion jalaksesta nykysuksiin. Yppärin nuorisoseuran kunniakirjat ja taulut ovat myös nähtävillä. Maalaiskylän jokapäiväiseen elämään kuuluneita esineitä ja työvälineitä on runsaasti katsojien ihailtavana.

Kylän elämästä on tehty koosteet vanhan ajan merkittävistä tapahtumista sekä itsenäisyyden ajan jokaiselta vuosikymmeneltä.

Näyttely avautuu torstaina kello 11 ja jatkuu kello 15 saakka. Sen lisäksi näyttelyyn voi tutustua tulevana sunnuntaina ja maanantaina, jolloin näyttelyä pidetään päivällä auki muutaman tunnin ajan.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä