Poliisilaitokset suorittavat tehostettua ja näkyvää rattijuopumusvalvontaa erityisesti kesämökkipaikkakunnilla koko maassa.
Kesä-elokuun vuosineljänneksen aikana tapahtuu lähes kolmannes koko vuoden liikennekuolemista. Kesällä rattijuopumusten ja törkeiden liikenteen vaarantamisten (suuret ylinopeudet) määrät kasvavat.
– Erityinen riskiryhmä ovat nuoret tielläliikkujat, joilla riskikäyttäytyminen liittyy muun muassa kesälomien alkamiseen ja loppumiseen, kesätapahtumiin sekä muuhun vapaa-ajanviettoon, poliisitarkastaja Heikki Ihalainen Poliisihallituksesta sanoo.
Tyypillisin kesäkauden henkilövahinko-onnettomuus on tieltä suistuminen. Taustalla on usein ylinopeus tai rattijuopumus. Heinäkuussa 2016 henkilövahinkoon johtaneita tieltä suistumisia tapahtui yhteensä 164 kappaletta. Kesä-elokuussa 2016 tieltä suistumisissa kuoli yhteensä 30 henkilöä.
– Kenenkään ei pidä ottaa riskiä ja lähteä ajamaan kännissä tai lähteä humalaisen kuljettajan matkustajaksi, Ihalainen muistuttaa.
Tehostettu valvontajakso alkaa 24. heinäkuuta ja päättyy 30. päivä.