Haapavetislähtöisen Sirpa Lahden saama tunnustus nivoo yhteen vuosien työt kansanmusiikin parissa. Suomen Musiikintekijät ovat antaneet Lahdelle Pro Musiikintekijät -kunniamaininnan.
–Tämä on todella kannustavaa. Kansanmusiikille ei satelemalla kannustusta tule, Lahti toteaa.
Taustalla oli muun muassa tänä syksynä ensimmäistä kertaa järjestetty Etnogaala, jota vietettiin Helsingissä isoin menoin. Tapahtuman naruja veteli isossa roolissa juuri Lahti.
Kansanmusiikki on Lahden mukaan nosteessa. Näkyvyys on parantunut, mutta stereotypiat istuvat silti tiukasti ihmisten mielissä.
–Kansanmusiikkia ei näe telkkarissa, sitä ei kuule radiossa. Ei ihmisten tule sitä kokeiltua. Sen pitää vaan jostakin yllättää, Lahti huomauttaa.
Muusikoille pienoisessa katveessa olo on tuttua. Todella harva elättää itsensä kansanmusiikilla. Väki on muovautunut moneen taipuvaiseksi.
–He toimivat kanttoreina, tekevät musiikkia teattereilla, opettavat musiikkiopistoissa, soittavat jazz-bändeissä. Monenlaisia asioita tehdään avoimin mielin, Lahti toteaa.
Lahdella on haitarinsoittotausta. Vanhemmat kulkivat ahkerasti tansseissa. Kotona soivat tanssimusiikin sävelet. Haapaveden Mieluskylällä pyöri haitaripiiri. Muuta ei tarvittu.
Kansanmusiikkikipinä iski tulta Haapavesi Folkin kursseilla. Lahti on haapavetiseen tapaan keitetty monenlaisissa soittoporukoissa. Rakkaus musiikkiin asuu syvällä sielussa.
–Timoa (Hannula) voi tästäkin syyttää, Lahti huomauttaa.
Hän kokee saaneensa ympärilleen valtavasti osallistuvia ihmisiä, joilta lentelee ideoita ja puhkuu kannustusta. Tätä joukkoa Lahti ajatteli myös tunnustuksen saatuaan.
Hänen yrityksensä nimeltä Marjatta & Kaisa hoitaa muun muassa Kansanmusiikin ja kansantanssin edistämiskeskuksen toiminnanjohtajuutta. Sen lisäksi leipä on pieninä palasina maailmalla.
Lahti tekee esimerkiksi tuotantoja Taideyliopiston Sibelius-Akatemian kansanmusiikkiaineryhmälle, juoksee Siba Folk Big Bandin intendenttinä orkesterin asioita ja hoitaa toiminnanjohtajuutta Suomen ohjelmatoimistot ja agentit ry:lle.
Työ on myös tiedotusta ja mentorointia: musiikin tekijän seuraavan stepin miettimistä tai tuuppimista kansainvälisille vesille. Mukaan mahtuu lisäksi levynjulkkareita, keikan myyntiäkin.
Lahden lisäksi yrityksessä työskentelee Riitta Huttunen. Firman nimi tulee naisten toisista nimistä.
Nykyään Lahti asuu Vantaalla miehensä ja kahden lapsensa kanssa. Hän on täysipäiväinen yrittäjä, kansanmusiikin moniosaaja, muusikko, tapahtumanjärjestäjä ja -tuottaja. Aiemmin hän on toiminut muun muassa Kaamospelien (Vantaan Kansanmusiikkiviikko) tuottajana, Haapavesi Folkin markkinointipäällikkönä ja toiminnanjohtajana sekä Pro Kaustinen ry:n hallituksen puheenjohtajana.
Koulutukseltaan Lahti on musiikkipedagogi, toisin sanoen haitarin soiton opettaja. Hän on opiskellut myös muun muassa etnomusikologiaa ja suorittanut Sibelius-Akatemiassa arts management -tutkinnon, joka kattaa taidehallintoa.