Jukka Haarala nostaa esille Ro­ta­rei­den pal­ve­lup­ro­jek­tit: Raahen lii­ken­ne­puis­toon han­kit­tu uusi laite, joka otetaan käyt­töön tiis­tai­na

Raahen Rotaryklubi yhdessä Pietarin Brahen Rotaryklubin kanssa ovat olleet rakentamassa ja pyörittämässä Raahen liikennepuistoa jo sen avajaisista 2005 lähtien.

Alkuvuodet klubit yhdessä Raahen Mannerheimin Lastensuojeluliiton kanssa myös vastasivat puiston toiminnasta, mutta myöhemmin liikennepuisto luovutettiin kaupungin hallintaan.

Liikennepuiston kesä 2019 tarjoaa jatkumoa tähän tarinaa ja uutena laitteena Rotaryklubit ovat lahjoittaneet poljettavan karusellin liikennepuistolle. Karuselli otetaan käyttöön tiistaina, kesäkuun 4. päivä olevissa kesäkauden avajaisissa. Näiden hankintojen lisäksi klubit ovat vuosittain talkoilla siistineet aluetta ja tukeneet rahallisesti sen toimintaa. Tällä tuella on voitu pidentää puiston aukioloaikaa kesällä 2019 koskemaan myös lauantaita ja korvata rikkoontuneita laitteita.

– Rotareilla on paikallisia palveluprojekteja ja yhdessä toisten klubien kanssa kansainvälisiä projekteja, joilla halutaan vaikuttaa tämän päivän akuutteihin haasteisiin. Rotarina sinulla on mahdollisuus toimia ja vaikuttaa, jonka lisäksi saat mahtavan sosiaalisen verkoston ja elinikäisiä ystäviä, Jukka Haarala Pietari Brahen Rotaryklubista kertoo.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä