Kan­na­not­to: Hän­ni­nen kuu­mot­te­li hal­li­tus­ta Pelson van­ki­las­ta

Katja Hänninen.
Katja Hänninen.

KANNANOTTO Vasemmistoliiton raahelainen kansanedustaja Katja Hänninen puhui lauantaina Vaalassa Manamansalon kesäjuhlien avajaistilaisuudessa. Juhlien avajaispuheessa kansanedustaja Hänninen vaati hallitukselta reagointia Pelson vankilan tilanteeseen.

–Me kaikki tiedämme, että Pelson vankila tarvitsee pikaisesti peruskorjauksen. Uskokaa tai älkää, mutta tämä asia kyllä tiedostetaan myös Suomen eduskunnassa. Vankeinhoitoa käsittelevä eduskunnan lakivaliokunta – johon itsekin kuulun - on jo vuosien ajan edellyttänyt hallitukselta resursseja huonokuntoisen vankilan korjaamiseen. Tästä ovat yhtä mieltä niin hallitus- kuin oppositiopuolueiden kansanedustajat. Vasemmistoliitto on jättänyt asiasta jopa talousarvioaloitteita eduskunnan käsiteltäväksi, Hänninen sanoi.

–Silti Sipilän hallituksen istuessa jo kolmatta vuotta ei ole asialle tehty yhtään mitään. Asia olisi ollut kunnossa jo ajat sitten, jos edes murto-osa satojen miljoonien suurituloisille kohdennetuista veronkevennyksistä olisi käytetty työpaikkojemme ylläpitämiseen esimerkiksi korjaamalla huonokuntoisia rakennuksia, kuten Pelson vankila on. Tieto hallituksella kyllä on, sillä Suomen ylin päättävä elin eduskunta on asiasta useasti lausunut, Hänninen kritisoi.

–Kuitenkin vuosi toisensa jälkeen kunnostamiseen tarvittavat rahat puuttuvat valtion budjetista. Tältä osin ei voi kuin hämmästellä hallituksen välinpitämättömyyttä tämän alueen työpaikkoja ja vankeinhoidon perinnettä kohtaan. Voi olla, että mahdolliset varat peruskorjaukseenkin tulevat liian myöhään, jolloin täytyy harkita kokonaan uusien tilojen rakentamista. Tärkeintä on, että vankila pysyy 120 paikkaisena jatkaa edelleen Vaalan kunnassa hyvänä työnantajana, Hänninen sanoi.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä