Katso kuvat: Lin­tu­ha­vain­to on kuin aarteen löy­täi­si

Koskikara Humalojalta. Varpushaukka piharuokinnalla. Pyrstötiainen Humalojalta. Peukaloinen Piipsannevalla aamuhämärässä. Pauli-Pekka Österbergin lintuharrastus alkoi jo lapsena. Haapavedellä, Humalojalla perheineen asuva Österberg tähyilee Pyhäjoen pintaa pitkin, jossa viilettää telkkiä tuon tuosta. Lintuharrastaja miettii paljon sitä, millaisen luonnon haluaa jälkipolville jättää. Pauli-Pekka Österberg on havainnut elämänsä aikana Suomessa 328 lintulajia ja Euroopassa 400. Suomessa pesii noin 250 lintulajia. Lintuharrastajat jakavat mielellään lintuhavaintoja toisilleen. Tätä varten on netissä muun muassa sivusto osoitteessa www.tiira.fi.
Koskikara Humalojalta.
Koskikara Humalojalta.
Kuva: Pauli-Pekka Österberg.

Puhdasta löytämisen riemua on täynnä lintuharrastajan kevät. Haapavetinen Pauli-Pekka Österberg vertaa harrastustaan löytöretkeilyyn.

– Se on aivan kuin löytäisi jonkin aarteen. Aina ei tarvitse löytää mitään. Siinä on oma rauha, aurinko nousee, ja linnut laulaa. Ne ovat semmoisia hetkiä, joissa pääsee irti kaikesta arjen kiireestä, Österberg kuvailee.

Österberg kantaa mukanaan jämerää kuvauskalustoa. Taivaalta lintuja on hyvä etsiä ensin kiikareilla. Kaukoputki puolestaan soveltuu hyvin lajinmääritykseen.

– Ilman niitä lintujen tarkkailu oli vähän samanlaista kuin musiikin kuuntelu peltorit päässä, jotakin sinne vähän kuuluu. Kun on kunnon optiikkaa, tyhjäkin pelto alkaa kuhista, hän vertailee.

Linnut ovat aktiivisimmillaan aamulla ennen auringonnousua. Petolinnut liikkuvat hieman myöhemmin päivällä, kun alkaa lämpiämään, ja syntyy lämpimiä ilmavirtauksia eli nosteita.

Lintuharrastajat jakavat mielellään havaintoja ja auttavat tarvittaessa toisiaan lajintunnistuksessa. Näkyvien tuntomerkkien lisäksi myös äänihavainnot ovat tärkeitä.Moni seuraa netissä olevaa havaintojärjestelmää, joka löytyy osoitteesta www.tiira.fi.

Ilmoita asiavirheestä