Talkoilla keitetty juustokeitto päätyi Haapaveden seurakunnan juhannusmyyjäisiin. Suurin osa siitä oli varattu ennakkoon.
Kuva: Laura Seppä
Kattilat ja kauhat ovat isoimmasta päästä, kun talkoolaiset laittoivat juustokeiton tulille Haapaveden seurakunnan keittiöllä alkuviikosta. Aikaa punaisen heran keittelyyn oli kaksi päivää, ja tarvittava maitomäärä sitä luokkaa, että se tuotiin paikan päälle maitoautolla.
– Me on kiehutettu reilu viitisen tuntia. Ensin menee melkein pari tuntia ennen kuin se saadaan kiehumaan, talkoolainen Irja Niemimäki kertoo.
Juhannuksen herkku onnistuu ensikertalaiseltakin, kun tietää parit vinkit. Videolla Niemimäki kertoo Haapaveden seurakunnan emännän Mirva Jantusen kanssa, mitä asioita kannattaa ottaa heraa keitellessä huomioon.