Uusheränneiden Valtakunnallinen päätapahtuma Kesäseurat järjestetään tänä vuonna Pyhäjoella. Kesäseurat alkavat perjantaina ja jatkuvat sunnuntaihin asti.
Ohjelma alkaa teologian tohtori Eero Junkkaalan luotsaamalla symposiumilla otsikolla ”Mikä ihmeen Sana?” Varsinaiset kesäseurojen avajaiset ovat iltapäivällä. Avajaistilaisuudessa musiikista vastaa irlantilaisen kansanmusiikin yhtye Young man’s misery. Päivä jatkuu raamattutunnilla ja päättyy konserttiin.
Lauantaina ohjelmassa on muun muassa Uusheräyksen vuosikokous, tupaseurat Annalan museolla, raamattutunteja ja seuroja. Sunnuntaina kesäseurat päättyvät lähetysjuhlaan, jossa muun muassa suoritetaan kapulanvaihto Kangasalan seurakunnalle.
Lapsille on omaa ohjelmaa kullekin päivälle. Seurojen tapahtumat järjestetään pääosin Pyhäjoen kirkossa.
Uusheräys on Suomen evankelis-luterilaisen kirkon herätysliike, jonka juuret ovat 1800-luvun lestadiolaisessa herätyksessä.