Kivetys kattaa jo kohta Salen edus­tan­kin Py­hä­joel­la

-
Kuva: Vesa Joensuu

Pyhäjoen Vanhatien liikennejärjestelyt ovat edenneet Pohjoisharan sillan yli entisen Salen kohdalle. Kiertotiestä on päästy ja kivetys kattaa jo risteysalueen.

Vanhatien korjauksen tilaajan Pohjois-Pohjanmaan Elyn projektipäällikkö Pirkko Ylitalo kertoo, että työmaalla ollaan nyt noin kolme viikkoa myöhässä alkuperäisestä aikataulusta. Viimeiset aikaa vievää viivästykset tulivat siitä, että Salen lähistöllä jouduttiin mittaviin maa-ainesten vaihtoihin.

Ylitalo kertoo, että kaivettaessa ilmeni, että aikoinaan tontilla sijainnut polttoaineen jakelupiste oli jättänyt jälkensä.

– Maata kaivettaessa alkoi tuntua selvää öljyn hajua, Ylitalo kertoo,

Alueelta kuormattiinkin kuutioittain maa-aineksia pois ja tuotiin puhdasta täytemaata tilalle. Alue sijaitsee aivan Pyhäjoen pohjoishaaran tuntumassa.

Liikennejärjestelyt olivat poikkeukselliset kesän ajan, mutta nyt tielinjaa pääsevät jo autot ajamaan. Kevyt liikenne joutuu vielä YIT:n työmaajohtaja Mika Kauppilan mukaan kiertämään.

Salen edusta on pinnoitettu samanlaisella kivetyksellä kuin kunnantalon edustakin. Ylitalo huomauttaa, että maisemat tulevat vielä alueella pehmentymään, kun alueen istutukset saadaan tehtyä.

– Kunnantalon edustan istutusaltaisiin istutetaan pensaita ja puita, samoin tien varrelle.

Kauppisen mukaan Vanhatien varteen tulee muun muassa rauduskoivuja ja mäntyjä. Lisäksi tulee pensasistutuksia.

– Puita päästään istuttamaan vasta lokakuun lopussa.

Kun tieurakka korjaus on tehty Vanhatie siirtyy Elyltä Pyhäjoen kunnan hoidettavaksi ja ylläpidettäväksi.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä