OULAINEN Lehtopäässä asuva Sofia Röyttä ei ollut vielä ehtinyt nukahtaa yöunille, kun ulkoa kuuluvat äänet havahduttivat hänet. Röyttä ei osannut kuvitellakaan, että kyseessä olisi ollut maanjäristys.
–Ensimmäinen ääni kuului noin puoli yhden aikaan yöllä. Koira kävi levottomaksi, se nousi sängystä ja lähti kävelemään. Pöydällä olevat lasiesineet tärisi toisiinsa. Kävi sellainen kuumottava kolina, hän kuvaa havaintojaan.
Röyttä on kokenut maanjäristyksen ulkomailla.
–Olimme Rhodoksella ja maanjäristyksen huomasi, kun kaapinovet alkoivat heilua, hän muistelee.
Nyt kotona Oulaisissa koettu tärinä ei aluksi yhdistynyt hänen mielessään mitenkään siihen, että kyseessä voisi olla maanjäristys.
–Luulin, että ulkona oleva hirveä myräkkä vaan pitää sellaista ääntä, että tuntui kuin katto lähtisi pään päältä irti, hän sanoo.
Jytinään heräsi muukin perhe.
–Ei sitä osaa kuvitella, että Suomessa olisi maanjäristyksiä, hän pohtii.
Toista maanjäristysaaltoa Röyttä ei tuntenut.
Noin tunti tärinän jälkeen Röyttä surffaili netissä ja näki, kun Oulaisten keskustelufoorumilla alettiin vaihdella ajatuksia oudoista luonnonilmiöistä. Silloin hänelle selvisi, että kyseessä oli ollut maanjäristys.
–Siellä ryhmässä joku kysyi, tunsivatko muut järistystä. Silloin tajusin, että se oli ollut maanjäristys, hän sanoo.
Kalevan verkkouutisen (8.12.2017 klo 7.01) mukaan Oulun seudulla on todettu torstain ja perjantain välisenä yönä, juuri noin puoli yhden aikaan maanjäristys.
–Euroopan ja Välimeren alueen seismologisen keskuksen (EMSC) reaaliaikaisen palvelun mukaan järistys oli voimakkuudeltaan noin 3,5 magnitudia. Järistyksen keskipiste asettuu palvelun mukaan Limingan ja Lumijoen alueelle Perämeren rannalle. Havaintoja järinästä jaettiin sosiaalisessa mediassa eri puolilta Oulua ja lähikunnista. Lukuisissa kommentteissa Kaleva.fi:ssä ja somessa kerrotaan muun muassa järistyksen aiheuttaneen kovaa tärinää asunnoissa ja ikkunoiden helinää, uutisessa sanotaan.
Mikäli magnitudi 3,5 pitää paikkansa, kyse oli voimakkaimmasta maan järähtelystä Suomen alueella tänä vuonna, kertoo Helsingin yliopiston geotieteiden ja maantieteiden laitoksen ylläpitämä taulukko.
Oulu-Koillismaan pelastuslaitokselle järinä ei aiheuttanut tehtäviä ainakaan tuoreeltaan. Päivystävän palomestarin mukaan kaksiosaisen tärähdys tuntui selvästi paloasemalla.
Oulun hätäkeskukseen vuoromestari Mika Mattila kertoo, että myös hätäkeskukseen tuli joitakin yhteydenottoja heti maanjäristyksen jälkeen.
Järistys tuntui myös hätäkeskusksen tiloissa, jotka sijaitsevat maan alla. "Sen verran tärisi, että heilutti jakkaraa täälläkin", Mattila kuvaa.
Edellisen kerran Pohjois-Pohjanmaalla laajasti tuntunut maanjäristys tapahtui keväällä 2016.