Maas­to­pa­lo­ja syttyy lisää, vaikka avo­tu­len teko on ko­ko­naan kiel­let­ty – Haa­pa­ve­del­lä tuli karkasi vähän, Ou­lai­sis­sa roi­hah­ti enemmän

Maastopaloja on sammuteltu tänään ja eilen monin paikoin Jokilaaksojen pelastuslaitoksen alueella. Näin on käynyt siitä huolimatta, että Jokilaaksojen pelastuslaitos on kieltänyt avotulen tekemisen kokonaan.

Lauantaina roihahti keskisuureksi luokiteltu maastopalo Oulaisissa. Hälytys tulipalopaikalle Korventielle tuli ennen neljää iltapäivällä.

Palo saatiin nopeasti sammutettua. Maastoa ehti palaa lopulta kuitenkin vähän.

– Siellä oli ruvettu polttamaan roskia 200 litran tynnyrissä. Siitä lensi kipinä, joka sytytti palon, pelastuslaitokselta kerrotaan.

Haapajärvellä syttyi myös keskisuuri maastopalo neljän jälkeen iltapäivällä. Ylivieskassa syttyi puolestaan pieni maastopalo kolmen jälkeen iltapäivällä. Haapavedellä tuli karkasi maastoon pienimuotoisesti puoli kahden aikoihin iltapäivällä. Siikalatvalla syttyi pieni maastopalo aamukymmenen maissa.

Eilen perjantaina maastopaloja oli irti Siikalatvalla, Haapajärvellä, Haapavedellä ja Ylivieskassa. Useimmat maastopalot ovat jääneet suhteellisen pieniksi. Palot ovat syttyneet esimerkiksi kulotuksen tai roskien polton vuoksi.

– Näitä maastopaloja on syttynyt alueella nyt useita. Ihmisten kannattaa olla huolellisia ja kiinnittää huomiota turvallisuuteen, pelastuslaitokselta kehotetaan.

Juttua muokattu kello 16.35. Lisätty pelastuslaitoksen kommentteja.

Ilmoita asiavirheestä