Keskustan eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Hanna-Leena Mattilan mielestä suomalaiskouluissa moni asia on hyvin, mutta myös ongelmakohtia löytyy.
– Oppimiserot ovat kasvussa. Liian monessa koulussa on rauhatonta. Liian moni opettaja tekee töitä jaksamisen rajoilla, Mattila summaa.
Hän pitää hyvänä suuntana sitä, että hallituksen ensi vuoden budjetti mahdollistaa perusopetuksen laatu- ja tasa-arvo-ohjelman toteutumisen.
– Tämä on myönteinen ratkaisu oikeaan suuntaan koulujen arjen parantamiseksi niin oppilaiden kuin opettajien kannalta.
Mattilan mielestä päätös vastaan puolueen pitkäaikaista tavoitetta siitä, että nimenomaan koulutuksen perusta on laitettava kuntoon.
– Esiopetuksen ja peruskoulun ensimmäisiin vuosiin ja opettajien työn tukeen tarvitaan lisää voimavaroja. Yksikään lapsi ei saisi joutua etenemään koulutiellään ilman riittäviä perustaitoja, kuten luku-, kirjoitus- ja laskutaitoa.
Perusopetuksen puolelle osoitetaan 180 miljoonaa euroa ja varhaiskasvatukseen 125 miljoonaa euroa.
– Uskon, että näin osaltaan pystytään parantamaan oppimistuloksia, edistämään koulurauhaa ja opettajien jaksamista sekä huolehtimaan koulutuksen tasa-arvosta. Jokaisella lapselle taataan myös mahdollisuus harrastukseen koulupäivän yhteydessä.
Hän on sitä mieltä, että Suomessa tarvitaan laajempaa keskustelua perusopetuksen tilasta. Tähän kannustaa jo Pisa-tulosten heikkeneminen.
– On tärkeää, että myös kymmenisen vuotta käytössä olleen niin sanotun inklusiivisen mallin tavoitteiden toteutumista arvioidaan rehellisesti ja tehdään tarvittaessa myös johtopäätöksiä. Tosiasia on, että inkluusiosta on tullut monessa kaupungissa ja kunnassa säästökeino. Kun voimavaroja ei ole ollut riittävästi, lopputulemana liian monessa koulussa on väsyneitä opettajia ja vaille riittävää oppimisen tukea jätettyjä oppilaita. Tämä tilanne on ratkaistava.