Käsi ylös, jos olet joskus kuullut soitettavan banduraa? Arvattavasti kovinkaan montaa kättä ei nouse.
Pyhäjoen seurakunnan järjestämässä Oriana-yhtyeen konsertissa on mahdollisuus päästä kuulemaan tätä Suomessa tuntematonta soitinta sunnuntaina 18. marraskuuta kello 18. Bandura on perinteinen ukrainalainen kansansoitin, jonka ääni on jotakin cembalon, harpun ja kitaran väliltä. Bandura on luultavasti suomalaisen kanteleen sukulaissoitin.
Uudenlaisen musiikkielämyksen tarjoaa ukrainalainen bandurayhtye Oriana. Yhtye koostuu kolmesta ammattimuusikosta, jotka kaikki sekä soittavat banduraa että laulavat. Yhtyeessä musisoivat Natalija Hotsyk (sopraano), Olga Antonjuk (mezzosopraano) ja Julija Rudnytska (altto). Yhtye konsertoi ahkerasti monipuolisella konserttiohjelmistolla sekä kotimaassaan että ulkomailla. Ohjelmisto kattaa laajan kirjon musiikkityylejä kansanmusiikista klassiseen ja hengelliseen musiikkiin sekä jazziin.
Oriana esittää Pyhäjoen konsertissa sekä instumentaaliteoksia että banduralla säestettyjä lauluja. Konsertissa kuullaan lauluja myös a cappella -esityksinä eli ilman säestystä. Trioesitysten lisäksi ohjelmassa on soolo- ja duettoesityksiä. Konsertissa kuullaan Orianan versiot mm. Caccinin Ave Mariasta, Leonard Cohenin Hallelujasta sekä Sibeliuksen En etsi valtaa, loistoa -laulusta.