Mitä kuuluu py­hä­jo­ki­sil­le lap­si­per­heil­le? Py­hä­jo­ki mukana Man­ner-Suo­men tut­ki­muk­ses­sa

-
Kuva: Kerttuli Punkari THL

Ensimmäinen nelivuotiaisiin lapsiin ja perheisiin kohdistuva tiedonkeruu on parhaillaan käynnissä 290 Manner-Suomen kunnassa. Mukana on myös Pyhäjoen kunta. Kaikki perheet, jotka näissä kunnissa osallistuvat 4-v lapsen laajaan terveystarkastukseen lastenneuvolassa lokakuun loppuun mennessä, voivat osallistua tutkimukseen.

Tutkimuksen toteuttaa Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL). Tutkimus liittyy hallituksen kärkihankkeeseen Lapsi- ja perhepalveluiden uudistaminen (LAPE).

Lasten terveys, hyvinvointi ja palvelut (LTH) -tutkimus tuottaa laajasti tietoa vanhempien näkemyksistä omasta ja perheensä terveydestä, hyvinvoinnista ja palvelukokemuksista. Kyselylomakkeessa vanhemmat vastaavat esimerkiksi siihen, millainen lapsen terveydentila on, miten lapsi viihtyy varhaiskasvatuksessa ja kiusataanko lasta. Tietoa saadaan myös siitä, millaisia tukiverkostoja perheellä on, miten työn ja perheen yhteensovittaminen sujuu, miten palvelut ovat vastanneet lapsen tai perheen tarpeita.

– Kyselylomakkeen lopuksi vanhemmat voivat halutessaan antaa vielä omin sanoin palautetta tutkimuksesta tai omasta elämäntilanteestaan, hankevastaavat kertovat.

Myös nelivuotiaat lapset pääsevät tutkimuksessa ääneen. Heiltä kysytään: Mitkä asiat tekevät sinut iloiseksi? ja mitkä asiat harmittavat sinua?

Vanhemmilta saadut tiedot yhdistetään vielä lastenneuvolan terveydenhoitajilta saatavaan ammattilaistietoon ja rekisteritietoon.

Tutkimuksen tuottama tieto saadaan käyttöön nopeasti ja maksutta

Tutkimuksen tuottama tieto julkaistaan nopeasti tiedonkeruun päättymisen jälkeen THL:n sähköisessä tulospalvelussa maksutta. Tulospalvelussa voit tarkastella oman alueesi perheiden kokemuksia, toiveita ja tarpeita ja verrata niitä vaikkapa naapurikuntasi, maakuntasi tai koko maan tuloksiin.

Tutkimuksesta saatuja palautteita:

”Hyvä kysely. Toivottavasti tuloksiakin hyödynnetään monipuolisesti”. 4-v lapsen vanhempi

”Toivottavasti tämä muuttaa asioita. Yhteiskunnalta pitäisi saada apua, jos itsellä ei ole tukiverkostoja.” 4-v lapsen vanhempi

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä