Oulaisten alakoulujen oppilasmäärät olivat kaupunginhallituksen tarkastelussa maanantaina. Kaupunginhallitus päätti äänestyksen jälkeen, että esi- ja perusopetuksen suunnitelmaa vuosille 2024 - 2028 muutetaan niin, että oppilasmäärän alaraja on kaikilla kouluilla 45.
Tämä esitys menee edelleen kaupunginvaltuustolle käsiteltäväksi.
Kaupunginhallituksen päätös syntyi äänin 5–4. Oppilasmäärämuutoksen puolesta äänestivät Marjut Lehtonen, Tommi Oja, Anneli Rajaniemi, Jari Männikkö ja Jorma Perälä. Valtuuston kesäkuisen kouluverkkolinjauksen puolella olivat Arja Salmela, Sirpa Järvelä, Jarkko Korhonen ja Marita Toiviainen.
Mikäli asia etenee valtuustossa samaan päätökseen, tarkoittaa se Lehtopään, Matkanivan ja Petäjäskosken koulujen lakkaamista kesäkuussa vuonna 2024. Samalla kertaa, kun Piipsjärven koulutyö on loppumassa.
Oppilaat sijoittuisivat Juho Oksan koululle ja Jauhinkankaalle ensi syksystä lähtien.