Oulaisten kaupungin antamat koronavirusohjeet ovat ristiriidassa valtakunnallisen ohjeistuksen kanssa. Kyse on siitä, saako lievistä flunssaoireista kärsivä ihminen liikkua muiden joukossa vakavan tartuntatautiepidemian aikana.
Pyhäjokiseutu on julkaissut kaikkien alueensa ilmestymispaikkakuntien laatimat koronatiedotteet verkkolehdessään sellaisenaan. Ennen Oulaisten tiedotteen julkaisua toimitus kysyi sekä tiedotteen lähettäneeltä hallintojohtajalta Suvi Koskenlainelta että johtavalta lääkäriltä Harri Pennaselta, mitä he ovat mieltä ristiriitaisesta tekstikohdasta, onko ohje annettu tarkoituksella vai vahingossa, ja onko sitä syytä muuttaa.
Tiedotteessa lukee tällä tavalla.
– Flunssaoireisena suositellaan, ettei tultaisi kouluun tai oppilaitokseen. Ehdotonta kieltoa ei kuitenkaan ole. Jollei ulkomaanmatkoja ole lähimenneisyydessä 14 vrk aikana tai kontakteja koronaviruspositiivisiksi varmistettuihin henkilöihin, ja flunssaoireet ovat lievät, voi kouluun tulla.
Hallintojohtajan mukaan tekstikohdan on laatinut johtava lääkäri, joten on parempi, että tämä myös kommentoi asiaa. Johtava lääkäri Harri Pennanen on sitä mieltä, että teksti on asiallinen ja oikeanlainen.
– Kun viikko sitten tuli näitä ohjeita, huomattiin, että 70 prosentilla suomalaisista on lieviä oireita. Työntekijöitä jäi pois töistä ja sellaista. Sillä lailla ei mikään toimi, Pennanen toteaa.
Hänen mukaansa suurin osa oireilevista potee tavallista lentsua.
– Liikkeellä on kaikkea muuta, Pennanen sanoo.
Oulaisten kaupunki tiedotti korona-asioista maanantaina sen jälkeen, kun Suomen hallituksen päättämät poikkeukselliset toimenpiteet julkistettiin. Tiedotteen kaupunki laittoi omille nettisivuilleen ja lähetti medialle.
Pyhäjokiseutu kysyi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) asiantuntijalta, mitä THL:ssa ollaan tällaisesta ohjeesta mieltä. Laitoksen asiantuntijat ovat akuutin koronatilanteen vuoksi erittäin työllistettyjä, ja odotettavissa on, että toimitus saa kysymykseensä vastauksen aikaisintaan huomenna keskiviikkona. Toimitus kertoo asiasta heti, kun saa tiedot.
Pyhäjokiseutu kysyi asiaa myös sosiaali- ja terveysministeriöstä, josta tavoitettiin ylilääkäri Sari Ekholm. Hän ei halunnut kommentoida yksittäisen kunnan antamia koronaohjeita lainkaan. Yleisellä tasolla Ekholm totesi, että korona-asioista annetut valtakunnalliset ohjeet koskevat kaikkia kuntia, ja kehotti katsomaan THL:n nettisivuilta löytyvää ohjeistusta. Siellä sanotaan asiasta tällä tavalla.
– Jos sinulla on lievän hengitystieinfektion oireita, kuten nuhaa, yskää, kurkkukipua, lihassärkyä tai kuumetta, lepää ja sairasta rauhassa kotona. Pysyttele kotona, kunnes oireet loppuvat.
– Tarkoituksena on varmistaa, että vakavista oireista kärsivät saavat hoitoa. Ota yhteyttä terveydenhuoltoon vain, jos sinulle tulee vakavia oireita, kuten hengenahdistusta tai yleistilasi laskee. Ota yhteyttä puhelimitse, jotta tauti ei leviä muihin.
THL:n johtaja Mika Salminen kommentoi asiaa ikääntyneiden ja perussairaiden suojaamisen kannalta.
– Vältä lähikontaktia muihin, jos sinulla on hengitystieinfektion oireita. Älä mene töihin tai kouluun sairaana, älä myöskään vie sairasta lasta päivähoitoon tai isovanhemmille. Näin suojaat erityisesti ikääntyneitä ja perussairautensa johdosta koronavirukselle alttiita, Salminen toteaa.
Oulaisten kaupunki sulkee koulunsa kaikkien muiden paikkakuntien tavoin huomenna keskiviikkona. Koululaisia koskevalla ristiriitaisella ohjeella on silti merkitystä, koska lähiopetusta järjestetään siitä huolimatta esikoululaisille sekä ykkös-, kakkos- ja kolmosluokkalaisille, jos heidän vanhempansa tai huoltajansa työskentelevät yhteiskunnan toiminnan kannalta kriittisillä aloilla. Tällaisia aloja ovat esimerkiksi terveydenhuolto, logistiikka, pelastustoimi, elintarvikeketju, jätehuolto, vesihuolto, siivoajat, lämmöntuotanto, ydinvoima sekä niiden opettajien omat lapset, jotka ovat itse opettamassa tai valvovat esimerkiksi ylioppilaskirjoituksia. Lista täydentyy ja tarkentuu tänään tiistaina, kun hallitus julkaisee alat.