Ou­las­kan­kaan yö­päi­vys­tyk­sen loppu ei ruuh­kaut­ta­nut Oulua – Oulun yh­teis­päi­vys­tyk­ses­tä kään­ny­te­tään tu­han­sia po­ti­lai­ta, jotka eivät tar­vit­se vä­li­tön­tä hoitoa

Oulaskankaan yöpäivystyksen lakkauttaminen ei ole ruuhkauttanut Oulun yhteispäivystystä, jossa hoidetaan vuosittain lähes 70 000 potilasta. Päivystysverkon keskittäminen on kuitenkin lisännyt vakavasti sairaiden osuutta.

OYSin päivystyskeskuksen palvelualuejohtaja Elina Heikkinen kertoo, että yhteispäivystys ei ole ruuhkautunut Oulaskankaan yöpäivystyksen lopettamisen takia.
OYSin päivystyskeskuksen palvelualuejohtaja Elina Heikkinen kertoo, että yhteispäivystys ei ole ruuhkautunut Oulaskankaan yöpäivystyksen lopettamisen takia.
Kuva: Miika Yliniemelä

Oulaskankaan yöpäivystyksen lakkauttaminen Oulaisissa ei ole ruuhkauttanut Oulun yhteispäivystystä, vaikka muutos herätti etukäteen huolta.

Hyvää juhannusta!

Lue Pyhäjokiseutu Digiä _1. kk vain 1 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja videot Uutiset sähköpostiisi Tilaajaedut Pelit
Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä