Vuoden pelikasvattajaksi on valittu Pelimiitti-toiminta. Pelimiitti kehitettiin OSAVA-hankkeen aikana ja nykyisin se toimii Ylivieskan 4H-yhdistyksen kerhotoiminnan osana digitaalisena nuorisotyönä. Toiminta-alueeseen kuuluvat Ylivieskan lisäksi Haapavesi, Oulainen, Merijärvi, Alavieska, Sievi ja Nivala.
– Pelimiitti on pääosin etänä järjestettävää pelitoimintaa 13–17-vuotiaille nuorille. Tavoite on kasvattaa nuoria kohti positiivista pelikulttuuria, jossa he muodostavat ohjaajien kanssa tiiviin ja turvallisen yhteisön. Samalla toiminta on mediakasvatusta, toimintaa ohjaava Minna Koirikivi kertoi Pyhäjokiseudun haastattelussa lokakuun alkupuolella.
Ohjaajat ovat vapaaehtoisia ja täysi-ikäisiä. Minnan lisäksi ohjaajana toimii Esa Koirikivi, Minnan puoliso, ja yhteisöpedagogiopiskelija Miro Kinnarinen. Minna vastaa myös Pelimiitti-koordinaattorin tehtävistä.
Pelkkää pelaamista toiminta ei ole. Esa vinkkaa, että Pelimiitistä löytyy kanava, jossa nuorilla, vanhemmilla ja kasvatusalan ammattilaisilla on mahdollisuus tutustua eri peleihin. Pelistriimaukseen on oma kanava. Lani-tiimissä puolestaan pääsee nimen mukaisesti järjestämään laneja.
Pelimiitin kautta nuoret ovat saaneet uusia kavereita. Kaverisuhteita on syntynyt niin pelatessa kuin Pelimiitin muissa toiminnoissa. Vaikka tekeminen pääosin keskittyy nettiin, on tapaamisiinkin mahdollisuus.
– Lan-tapahtumien lisäksi voidaan järjestää muitakin peleihin ja pelaamiseen liittyviä tapahtumia nuorten ideoiden ja toiveiden pohjalta. Niin, että nuoret pääsevät niitä järjestämään.
Koirikivien kokemus on, että digitaaliselle nuorisotyölle on tarve ja samalla työsarkaa. Yksi haasteista on se, että toimintaa pyörittävät vapaaehtoistyöntekijät oman työn ja opintojen lisäksi. Esimerkiksi Esa ajoittaa Pelimiitit omille työaamuvuoroviikoille.
– Haasteena on myös pohtia, miten pelikulttuuria voidaan muuttaa niin, että se koetaan avoimeksi muillekin kuin pojille ja miehille, Minna toteaa.