Tilastokeskuksen mukaan niiden perheiden määrä, joissa on alle kolmevuotiaita lapsia, väheni vuonna 2019 edellisvuodesta 5 565 perheellä.
– Vuoteen 2010 verrattuna näiden perheiden määrä on vähentynyt 18 prosentilla. Aviopari ja alle kolmevuotiaita lapsia -perheiden määrä pieneni perhetyypeistä eniten, peräti 26 prosenttia. Pikkulapsiperheiden määrän väheneminen on linjassa syntyvyyden laskun kanssa, Tilastokeskuksesta verrataan.
Perhetilastossa perheet muodostetaan väestötietojärjestelmän tietojen mukaan samassa asunnossa asuvista henkilöistä. Tilastoperheen muodostamisessa pelkin rekisteritiedoin on joitakin rajoitteita. Yksi tällainen on se, että avopariperhe muodostetaan vain eri sukupuolta olevista henkilöistä. Toinen liittyy uusiin perhemuotoihin, kuten esimerkiksi sellaisiin, joissa vakituisessa parisuhteessa elävä pari ei asu yhdessä.
Lapsettomien parien määrä jatkoi kasvuaan
Perhetyypeittäin tarkasteltuna kaikista perheistä 64 prosenttia oli avioparien perheitä.
Eri sukupuolta olevan avioparin ja lasten muodostamien perheiden määrä väheni 8 117 perheellä edellisestä vuodesta. Avoparien ja lasten perheiden määrä pieneni edellisvuodesta puolestaan 304 perheellä. Sen sijaan lapsettomien avopariperheiden määrä lisääntyi 4 091:lla.
Perhetilastossa ei muodosteta samaa sukupuolta olevia avopareja eli tässä on huomioitu vain eri sukupuolta olevat avoparit. Lapsettomien eri sukupuolta olevien avioparien määrä kasvoi 1 606 perheellä. Myös yhden vanhemman perheiden määrä kasvoi 593 perheellä. Toisin kuin aiempina vuosina, ei äidin ja lasten muodostamien perheiden määrä enää kasvanut, vaan pieneni 129 perheellä. Sen sijaan isän ja lasten perheiden määrä kasvoi 722 perheellä.
Samaa sukupuolta olevien avioparien määrä kasvoi 338:lla, kun taas rekisteröityjen parien määrä pieneni 128:lla. Kehitys on luontainen jatkumo vuoden 2017 maaliskuun alusta voimaan tulleesta avioliittolain muutoksesta, jonka seurauksena osa rekisteröidyistä pareista on muuttanut parisuhteensa avioliitoksi eikä uusia rekisteröityjä pareja ole voinut enää muodostua. Rekisteröityjen parien perheitä oli 1 154 ja saman sukupuolen avioparin perheitä 2 318. Näistä 62 prosenttia oli naisparin perheitä. Avoparien perheitä oli 24 prosenttia ja yhden vanhemman perheitä 13 prosenttia, eli saman verran kuin edellisenä vuonna. Vuonna 2019 yksinasuvia oli 1 221 456 eli 30 159 enemmän kuin edellisenä vuonna.
Perheiden keskikoko oli 2,74. Vielä vuonna 1990 perheissä oli keskimäärin kolme henkilöä. Perheisiin kuului 73 prosenttia väestöstä eli 4 013 944 henkilöä, 19 777 vähemmän kuin edellisenä vuonna. Perheisiin kuuluvien osuus on pienentynyt tasaisesti. Vielä vuonna 1990 perheisiin kuului 82 prosenttia väestöstä.
Lapsiperheitä on yhä vähemmän
Lapsiperheitä oli yhteensä 558 302. Määrä pieneni edellisestä vuodesta 3 663:lla. Vähennys on 614 pienempi kuin edellisvuonna, mutta selvästi suurempi kuin viimeisten reilun kymmenen vuoden aikana keskimäärin, jolloin vuosittainen vähennys on ollut noin 2 000. Lapsiperheeseen kuuluu vähintään yksi alle 18-vuotias lapsi. Lapsiperheiden määrän väheneminen kertoo lähinnä siitä, että perheiden täysi-ikäistyvien lasten ikäluokat ovat suurempia kuin uudet syntyvät ikäluokat. Syntyvien ja täysi-ikäistyvien ikäluokkien koon lisäksi määrään vaikuttavat myös muut tekijät kuten kansainvälinen muuttoliike.
Lapsiperheisiin kuului 38 prosenttia väestöstä. Lapsiperheiden yleisin perhemuoto oli edelleen eri sukupuolta olevan avioparin muodostama perhe, joita oli 57 prosenttia lapsiperheistä. Lapsiperheistä viidennes oli avoparien perheitä. Myös äiti ja lapsia -perheiden osuus lapsiperheistä oli 20 prosenttia. Vaikka isä ja lapsia -perheiden määrä onkin kasvanut, on niitä edelleen hyvin vähän, kolme prosenttia. Samaa sukupuolta oleva aviopari oli vanhempana 593 lapsiperheessä ja rekisteröity pari 245 lapsiperheessä.
Lapsiperheissä keskimääräinen 1,8 lasta
Lapsiperheissä oli yhteensä 1 028 030 alaikäistä lasta, 9 965 edellisvuotta vähemmän. Lapsiperheiden keskimääräinen lapsiluku oli 1,84. Luku on pysynyt vakaana lasten määrän pienenemisestä huolimatta. Lapsiperheistä yksilapsisia oli 43 prosenttia, kaksilapsisia 39 prosenttia ja kolmilapsisia oli 13 prosenttia. Viidessä prosentissa lapsiperheistä oli vähintään neljä alle 18-vuotiasta lasta. Osuudet ovat pysyneet ennallaan.
Perhetilastossa lapset kirjautuvat perheeseen sen mukaan, missä he ovat virallisesti kirjoilla. Erotapauksissa lapsi kirjautuu siis vain toisen vanhemman perheeseen, vaikka käytännössä vanhemmilla olisikin yhteishuoltajuus. Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen vuonna 2018 tehdyssä ad hoc -lisätutkimuksessa selvitettiin lasten vuoroasumista. Vuoroasumista koskevat tiedot julkistettiin 17.6.2019. Tulosten mukaan kahdessa kodissa asuvia lapsia oli yhteensä noin 110 000 ja näistä lapsista 40 000 asui yhtä paljon kummassakin kodissa.
Perhetilasto kuvaa perhekokoa Suomessa tiettynä hetkenä eikä siten kerro perheiden lopullisesta lapsiluvusta.
Joka kymmenes lapsi kasvaa uusperheessä
Uusperheitä oli vuoden 2019 lopussa 50 607. Uusperheiden määrä väheni 110:lla edellisestä vuodesta. Uusperheiden osuus lapsiperheistä on pysynyt yhdeksässä prosentissa vuodesta 2004 lähtien. Hieman yli puolet, 54 prosenttia, uusperheiden vanhemmista oli avoliitossa ja vajaa puolet, 46 prosenttia, avioliitossa. Uusperheissä on huomioitu ainoastaan eri sukupuolta olevien parien perheet.
Uusperheissä on keskimäärin kaksi lasta eli hieman enemmän lapsia kuin lapsiperheissä yleensä. Lapsista 60 prosenttia oli äidin mukanaan tuomia lapsia. Osuus on pysynyt lähes samalla tasolla jo neljännesvuosisadan. Uusperheessä on vähintään yksi alle 18-vuotias vain toisen vanhemman lapsi.