Korona-aika vaikuttaa urheiluseurojen toimintaan.
Tilanne on saatellut tiukille myös pyhäjokisen Pyhäjoen Joki-Kiekon. Seurassa on tällä hetkellä edustusjoukkue ja kolme juoniorijoukkuetta.
PJK:n vuosittainen budjetti on noin 38 000 euroa. Pääosa kuluista liittyy jääaikamaksuihin, Jääkiekkoliiton seuramaksuihin, pelaajien matkakulukorvauksiin, tuomarimaksuihin ja muihin pakollisin palkkioihin.
– Koronaepidemia on vaikuttanut erityisesti edustusjoukkueen tulovirtaan. Sponsorituet ovat suurelta osin loppuneet tai laskeneet huomattavasti, lisäksi kevään isoja, hyvin tuottavia tapahtumia on peruuntunut. Ensi kauden budjetti on näistä syistä johtuen pelottavan huono, jopa niin huono, että ilman taloudellista apua emme uskalla lähteä uuteen kauteen, PJK:n johtokunta perustelee Pyhäjoen kunnanhallitukselle jätettyä lainahakemusta.
Seura pyysi hallitukselta 20 000 euron lainaa. Kunnanhallitus esittää edelleen Pyhäjoen kunnanvaltuustolle, että PJK:lle myönnetään anotun suuruinen laina antolainana.