Pyhäjoentien ylikulkusillan poistamista liikenteestä valmistellaan parhaillaan. Silta suljetaan, koska Liikennevirasto rakennuttaa uuden sillan. Nykyinen silta on huonokuntoinen, eikä se sovellu enää mitoiltaan nykyisen raideliikenteen käyttöön.
– Silta poistetaan liikennekäytöstä 7. päivä eli ensi viikon maanantaista lähtien. Maantie 7980 on suljettu Ouluntien ja Lammasojantien välillä, opastaa Rejlersin Markku Vähävihu, joka valvoo hanketta.
Työmaa-alue rajataan ja alueelle pystytetään asianmukaiset opasteet. Vähävihu kertoo, että työmaaliikenne käyttää osittain ylikulkusiltaa, mutta muulta liikenteeltä sillan käyttö on turvallisuussyistä kielletty.
Rakennuttajainsinööri Janne Luomaoja Rambollilta selvittää, että lähiviikkoina vanha silta puretaan. Purkamisesta tulee noin 2 300 tonnia purkujätettä. Purkutyöt saadaan valmiiksi kesäkuun 17. päivään mennessä, jonka jälkeen alkaa uuden sillan rakentaminen.
Kulkurajoitukset eivät rajoitu pelkästään maantielle. Silta- ja ratatyön ajaksi junille asetetaan 50 kilometrin nopeusrajoitus Oulaisten liikenneaseman alueelle.
– Vanha silta on rakennettu 1960-luvulla, jonka jälkeen 1980-luvulla radat sähköistettiin. Nykyinen siltakorkeus riittää nippa nappa nykyisille sähköjunille. Uusi silta on 1,6 metriä nykyistä korkeampi ja vähän leveämpi. Silta myös levenee alapuolelta, se rakennetaan edelleen kolmiaukkoiseksi, mutta aukot rakennetaan leveämmäksi, Luomaoja jatkaa.
Muutostöitä tehdään myös rata-alueella. Kisko-osuus pitenee 750 metristä 925 metriin, jolloin etenkin pitkien tavarajunien kohtaaminen mahdollistuu. Samoin 800 metrin mittainen pistoraide jouhevoittaa rata-alueella puutavaran kuormausta ja kuljetusta.
Radalla tapahtuvat työt vaikuttavat junaliikenteeseen. Ensimmäinen, ja pisin, 20 tunnin liikennekatko on ensi lauantaina.
Rata- ja maantiealue ovat Liikenneviraston omaisuutta. Liikennevirasto tarvitsi silta- ja ratatöitä varten kiertotien, koska silta on osan vuodesta pois käytöstä. Liikenneviraston alkuperäinen suunnitelma oli, että rakennustyöt käynnistyvät jo huhtikuussa.
– Vaikka eletään jo toukokuuta, niin projekti on ihan aikataulussa. Työt etenevät suunnitelmien mukaan eli uusi silta avataan tieliikenteen käyttöön 21. päivä lokakuuta. Samalla poistuu tarve kiertotien käytölle, Rambollin Luomaoja opastaa.
Sillan ollessa pois käytöstä Pyhäjoentien liikenne ohjataan Oulaisten keskustan kautta kulkevan kiertotien kautta. Kiertotie kulkee Pyhäjoentieltä Keskuskatua Siltakadulle ja edelleen Merijärventielle. Koska kiertotie kulkee keskustan läpi Liikennevirasto kustantaa liikenneturvallisuutta parantavia töitä 68 000 eurolla.