Sai­raan­hoi­to­pii­ri käyn­nis­ti Raahen sai­raa­laa kos­ke­vat yt-neu­vot­te­lut

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin hallitus päätti käynnistää Raahen sairaalaa koskevat yt-neuvottelut. Neuvottelujen piiriin kuuluu enintään 42 henkilöä.

Hallitus perustelee yt-neuvottelujen käynnistämistä sillä, että voimassa olevan lainsäädännön perusteella nukutusta tai laajaa puudutusta vaativia leikkauksia tehdään vain niissä sairaaloissa, joissa on ympärivuorokautinen perusterveydenhuolto ja erikoissairaanhoidon yhteispäivystys.

– Lainsäädännön muuttuneet vaatimukset ohjaavat sairaaloiden työnjakoa myös Pohjois-Pohjanmaalla ja keskittävät anestesiaa vaativat leikkaukset Oulun yliopistolliseen sairaalaan (OYS) ja Oulaskankaan sairaalaan. Raahen sairaalassa on tavoitteena jatkaa edelleen polikliinista kirurgiaa, sairaanhoitopiiriin hallituksesta kerrotaan.

Raahen sairaalan leikkaussaleissa tehtiin vuonna 2018 noin 2600 leikkausta, joista noin 1600 vaati potilaan nukuttamisen tai laajan puudutuksen ja anestesialääkärin mukanaolon. Loput leikkauksista olivat polikliinista kirurgiaa, joka tehdään paikallispuudutuksessa ilman anestesiaa.

– Raahessa hoidon laatu on ollut hyvää eikä siellä ole tapahtunut tavallista enempää hoitokomplikaatioita. Nyt joudumme lainsäädännön velvoittamana siirtämään nukutusta ja laajaa puudutusta vaativat toimenpiteet OYS:n ja Oulaskankaan sairaalaan, mutta kaikki muut toimenpiteet voitaisiin edelleen tehdä turvallisesti Raahessa, Juha Korpelainen sairaanhoitopiirin vs. johtajaylilääkäri toteaa.

Raahen sairaalaan jää leikkausten siirtymisen myötä vapaaksi tiloja, joiden jatkoa ja hyödyntämistä mietitään yhdessä PPSHP:n ja Raahen seudun hyvinvointikuntayhtymän kanssa.

– Tarvitsemme jatkossakin osaavaa henkilökuntaa niin Raahessa, Oulussa kuin Oulaskankaallakin, Korpelainen jatkaa.

Syksyllä 2018 PPSHP ja RASHKY aloittivat yhteisen selvitystyön, jossa tarkastellaan Raahen sairaalan leikkaustoiminnan jatkoa. Lisäksi pohditaan, mitä erikoissairaanhoidon palveluita on tarkoituksenmukaista tuottaa Raahessa 2020-luvulla, ja millä tavalla järjestettynä palvelut muodostaisivat saumattoman palvelukokonaisuuden sairaanhoitopiirin alueella.

Raahen sairaalan leikkaustoiminnasta vastaava henkilökunta on ollut PPSHP:n henkilöstöä vuoden 2018 alusta alkaen.

Ilmoita asiavirheestä