Haapaveden keskustaväki valmistautuu arvokkaaseen ja mittavaan tapahtumaan. Tulossa on Haapaveden Keskustan satavuotisjuhlat. Niitä vietetään sunnuntaina 18. elokuuta.
Juhlapäivän tapahtumiin odotetaan runsasta väkimäärää. Päivä alkaa aamulla kirkossa juhlamessulla, jonka jälkeen on pääjuhla Koulutuskeskus Jedulla. Juhlapuhujana on Suomen Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä. Juhlassa luovutetaan puolueen kunniamerkkejä järjestötyössä ansioituneelle luottamushenkilöille sekä kuullaan ja nähdään haapavetiseen tapaan monipuolista musiikkia.
Historiatietojen mukaan Maalaisliiton toiminta alkoi Haapavedellä seuraavalla tavalla.
– Maalaisliittoasiaa harrastavat kansalaiset Oulun läänin Haapaveden kunnassa ovat tänään elokuun 10. päivänä vuonna 1919 pitämässään kokouksessa päättäneet perustaa maalaisliittolaista valistustyötä ja valtiollista puoluetoimintaa varten Haapaveden Maalaisliiton paikallisosasto -nimisen yhdistyksen ja hyväksyneet sen toimintaa varten säännöt.
Perustamissopimuksen ovat allekirjoittaneet Johannes Kääriäinen, Oskari Mattila ja Aukust Ahola. Johannes Kääriäinen valittiin puheenjohtajaksi, ja hän hoiti pestiä yhtäjaksoisesti 37 vuotta.
Maalaisliitto tuli vuonna 1921 Haapaveden kunnanvaltuuston suurimmaksi puolueeksi ja jo ennen sotia sillä oli ehdoton enemmistö paikoista. Maalaisliitto oli silloinkin paikkakunnan yleispuolue, johon kunnallisista asioista kiinnostuneet tavallisesti liittyivät.
Ammattiyhdistystoimikunnan Haapaveden kunnallisjärjestö perusti maaliskuussa 1975. Alustajina tuossa kokouksessa ovat toimineet Ahti Pekkala, Lauri Marjoniemi ja Tapio Jokela. Nykyisin tätä toimikuntaa kutsutaan työmarkkina-asiaintoimikunnaksi.
Haapavedellä kunnallisjärjestön toimintaan ovat tietysti kuuluneet myös kannanotot naapurikuntien ehdotuksiin. Tärkeitä ovat olleet myös kunnallisvaaliehdokkaille ja luottamushenkilöiksi valituille järjestetyt koulutus- ja valistustilaisuudet. Puolueen, piirin ja alueen kokous- sekä koulutustilaisuuksiin on osallistuttu aktiivisesti ja välitetty tietoa jäsenistöltä puoluejohtoon ja vastaavasti johdolta jäsenistölle.
Aiemmin on järjestetty muun muassa elo- ja kekrijuhlia, pikkujouluja ja retkiä. ” Vihreä vappu” – tapahtuma on ollut jo parinkymmenen vuoden ajan keväinen suurtapahtuma Haapaveden keskustaväellä. Tämän vuoden elopäivät korvataan nyt vuosijuhlalla.
Neljä vuotta sitten Haapavedellä siirryttiin useiden erillisten paikallisosastojen pyörittämisestä yhteiseen Keskustan kuntayhdistykseen. Myös kunnallisjärjestö lakkautettiin tässä yhteydessä, eli palattiin yhteiseen yhdistykseen, mistä lähdettiinkin liikkeelle. Samaan suuntaan on siirrytty Haapaveden lisäksi joissakin muissakin keskustayhdistyksissä, mutta suuri aalto odottaa vielä tulemistaan.