So­me­tur­val­li­suut­ta ja uuden koulun suun­nit­te­lua

Pihalla pojat pääsivät tutustuman poliisi- ja paloautoihin. Monitoimitalon sisätiloissa on omaa ohjelmaa. Saaren koulun rehtori Tero Niemi siirtyy opettajaksi luokion puolelle. Koulun rehtorina lokakuussa aloittaa raahelainen Jusa Honkala (oikealla). Muotinäytös on yksi Pyhäjoen messujen tutuista ohjelmanumeroista.
Pihalla pojat pääsivät tutustuman poliisi- ja paloautoihin. Monitoimitalon sisätiloissa on omaa ohjelmaa.
Pihalla pojat pääsivät tutustuman poliisi- ja paloautoihin. Monitoimitalon sisätiloissa on omaa ohjelmaa.
Kuva: Heli Nurkkala

Heli Nurkkala

Pyhäjoen messuilla riittää mukavasti näytteilleasettajia ja messukävijoitä.

Oulaistelaissisaruksille Matilda ja Matleena Utuselle yksi messujen kohokohdista on päästä tubettaja Sita Salmisen juttusille.

Salminen opasti messuväkeä someturvallisuuden vaalimiseen.

Messuväen joukossa viihtyvät myös Saaren koulun rehtori Tero Niemi, joka siirtyy lehtoriksi lukiolle. Uuden rehtorin pestin ottaa vastaan lokakuussa raahelainen Jusa Honkala.

Rehtorinvaihdos ajoittuu aikaan, jolloin uuden koulun suunnittelu todella käynnistyy. Pyhäjoen valtuusto päätti keskiviikkona, että käyttäjille oireita aiheuttava Saaren koulurakennus puretaan, opetus siirtyy väliaikaistiloihin ja uuden koulun suunnittelu alkaa.

Pyhäjoen messut jatkuvat kello 17.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä