SSAB on päättänyt käynnistää koronaviruspandemian myötä heikkona jatkuvasta markkinatilanteesta ja taloudellisesta kehityksestä johtuen yt-neuvottelut Suomen toiminnoissaan. Neuvottelut koskevat sekä lomautuksia että mahdollisia irtisanomisia.
Neuvottelujen piirissä on SSAB-konsernin Suomen henkilöstö, poislukien tytäryhtiöt Ruukki Construction ja Tibnor. Henkilöstön mahdollinen vähennystarve on 40 henkilöä.
Lomautettavien tarkka määrä ja lomautusten pituus ratkeavat neuvotteluissa. Mahdolliset lomautukset ja irtisanomiset alkaisivat aikaisintaan viikolla 43.
Jo aiemmin sekä toisella että kolmannella vuosineljänneksellä on SSAB:n Suomen toiminnoissa jouduttu turvautumaan lomautuksiin heikentyneen markkinatilanteen takia. Myös Ruotsissa on ollut käytössä lyhennetty työaika ja vastaavia järjestelyjä.