Suo­jai­mia ky­sel­lään ul­ko­mai­ta myöten – Ker­ras­to­jen teko vaihtui len­nos­ta mas­kei­hin

Svalan tekstiilitehtaalla Kärsämäellä leikataan kangasta totutusta poikkeavilla kaavoilla. Kun kasvosuojainpula iski maailmanlaajuisesti päälle koronaviruspandemian vuoksi, vaihtui kerrastojen ja muiden tuttujen vaatteiden ompelu kasvomaskien tekoon.

Toimitusjohtaja Onerva Aakko kertoo, että mallikappaleita on tehty. Viime viikolla uuden tuotteen valmistukseen on hankittu materiaalia. Valmistus on käynnistynyt tällä viikolla.

– Eihän niitä suojaimia saa kuin tekemällä, kerran niitä ei mistään muualta saa. Mehän ommellaan sitä, mitä tarvitaan, Aakko toteaa.

Yhteydenottoja on tullut tekstiilitehtaalle suojavarusteita koskevissa asioissa viime aikoina hyvinkin laajalti. Valtion taholta ei ole Aakon mukaan lähestytty, mutta sairaanhoitopiirit ovat olleet aktiivisia. Kyselyjä on tullut myös ulkomailta.

– Meiltä on kysytty muutakin, esimerkiksi suojatakkeja ja essuja. Ulkomaiset toimijat ovat kysyneet suojahaalareita, joita tarvittaisiin ambulanssihenkilökunnalle. Meiltä kysytään vaikka ja mitä, Aakko sanoo.

Kasvosuojaimet on tehty kuminauhoilla korvien taakse kiinnitettävästä kaksinkertaista polyesterineuloksesta. Pinnassa on vettä ja likaa hylkivä käsittely. Suojaimet kestävät konepesun 90 asteen lämpötilassa.

Svala työllistää tuotannossa nyt kymmenen työntekijää. Valmiita maskeja Svala markkinoi ensisijaisesti lähialueelle.

– Vanhustenhoitoon, kotihoitoon, terveyskeskuksiin, tämän tyyppisiin paikkoihin, Aakko kertoo niiden määränpäästä.

Omavaraisuus on Aakon mukaan tärkeää. Se koskettaa yhteiskuntaa monin tavoin.

– Pitäisi muistaa, että tekijöitä on hyvä olla valtioiden rajojen sisäpuolella ihan kaikkeen. Se on välttämätöntä, kun maailmassa menevät viimeisetkin rajat kiinni, Aakko huomauttaa.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä