Tun­nel­mia näyt­tä­möl­tä: Lapset nou­se­vat vas­ta­rin­taan, koska omana it­se­nään pitää jo­kai­sen saada olla

-
Kuva: Laura Seppä

Päätä pitää puistella Kulttuurikeskus Kirnun katsomossa Haapavedellä, kun Tanssiteatteri Tilleri Tallerin porukka näyttää kohtaus kohtaukselta, kuinka metsään lasten kasvatus voi mennä. Ensi-iltaan 16. maaliskuuta tulossa oleva Lasten vallankumous saa ajattelemaan monia asioita ja huomaamaan muidenkin näkökulmia. Katsojaa herätellään ja riisutaan esille kipeitä asioita, jotka saattavat mennä arjessa ohi.

Näytelmä kiteytyy lasten kokemukseen, ettei heidän mielipiteellään ole mitään merkitystä. Tyttiä, yhtä näytelmän kolmesta lapsesta näyttelevä Julia Laakso on sitä mieltä, että esimerkiksi opiskelupaikasta pitäisi jokaisen lapsen ja nuoren saada päättää itse.

Äidin roolissa oleva Milena Martikainen kokee, että näytelmä on opettanut ymmärtämään paremmin vanhempien huolehtimista. Samoilla Linjoilla on Niilo-poikaa näyttelevä Alina Kurra.

– Ne yrittää huolehtia ja haluaa meille parasta, Kurra toteaa.

Pipsa-tytön roolissa oleva Ronja Toivola pitää näytelmän teemoja erittäin ajankohtaisina. Hän kokee, että lapset saavat tehdä oikeassa elämässä ehdotuksia, mutta eivät välttämättä päätöksiä. Näytelmän sanoma on näyttelijöille kirkas.

– Kaikki saavat olla semmoisia kuin haluavat, Toivola huomauttaa.

Roolisuoritusten tekijät saivat itse päättää, mitä näytelmää lähdetään työstämään. Milena Martikaisen mukaan ohjaaja Pia Varuhin-Palo esitti useita vaihtoehtoja, joista kyseinen teksti erottui.

– Me tykästyttin heti tähän, Martikainen toteaa.

Lasten vallankumous kertoo kolmesta lapsesta, jotka tekevät vallankumouksen kyllästyttyään tapaan, jolla heitä kasvatetaan. Vaikka vanhemmat ovatkin viisaita ja usein oikeassa, ihan kaikkea ei tule niellä purematta. Näytelmä muistuttaa, että mikä tahansa on mahdollista, kun tietää olevansa oikealla asialla paremman maailman puolesta.

Näytelmä perustuu ajatukseen, ettei yhteiskunta voi olla tasa-arvoinen niin kauan, kun lapsille opetetaan, että ihmiset sukupuolen tai ihonvärin perusteella ovat eriarvoisia. Kasvatuksen lisäksi käsitellään asioita, joihin perheessä, koulussa, yhteiskunnassa ja maailmassa paikkaansa hakeva pieni ihminen joutuu törmäämään. Näyttämöllä nähdään niin rasistinen mummo, marttyyriäiti, tiukkoja sukupuolirooleja kannattava isä, kiireinen isä, väsynyt presidentti kuin epävarma poliisikin.

Näyttämöllä nähdään Ilona Kinnunen, Alina Kurra, Julia Laakso, Milena Martikainen, Aino Paananen, Pinja Pyhälä, Marjukka Salmela, Niia Sirviö ja Ronja Toivola.

Näytelmän on käsikirjoittanut Elina Kilkku, ohjannut Pia Varuhin-Palo, lavastuksen on luonut Matti Rasi, valoista huolehtivat Mika Lumiaho ja Tapio Rautio, äänistä Sauli Saastamoinen. Puvustus on työryhmän tekemä. Näytelmässä nähtävä animaatio on tehty Jokihelmen opiston kuvataidekoulussa Anna Karjulan ohjaamana. Näytelmässä kuullaan Aikuisten elämää -laulu, jonka on säveltänyt Juha-Matti Kurra ja ohjannut Sirpa Kurra.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä