Tuu­li­voi­ma­loi­den paikat kiin­nos­ti­vat – Ky­sy­myk­siä ja kom­ment­te­ja sateli sa­lin­täy­del­tä ylei­söl­tä

Karahkan alueelle suunniteltu tuulivoimapuisto kiinnosti kovasti yleisöä Oulaisissa. Oulaisten valtuustosali oli takaosaa myöten täynnä väkeä. Moni yleisössä istunut jäi tilaisuuden jälkeen tutkimaan karttoja ja päättelemään, kuinka lähelle omaa taloa tai loma-asuntoa tuulivoimaloita tulee.
Karahkan alueelle suunniteltu tuulivoimapuisto kiinnosti kovasti yleisöä Oulaisissa.
Karahkan alueelle suunniteltu tuulivoimapuisto kiinnosti kovasti yleisöä Oulaisissa.
Kuva: Laura Seppä

Kysymyksiä toisensa perään tuli tuulivoimaihmisille Oulaisissa tiistaina. Yleisö pääsi ensi kertaa kuulolle Karahkan alueelle suunnitellun tuulivoimapuiston asioista. Puistoon kaavaillaan rakennettavaksi 25-26 uutta tuulivoimalaa, jotka kohoaisivat joko 240 tai 250 metrin korkeuteen.

Puiston rakentamista suunnittelee VSB Uusiutuva Energia Oy. Asia on edennyt siihen pisteeseen, että parhaillaan ovat nähtävillä yhdistetty yleiskaavan osallistumis- ja arviointisuunnitelma sekä ympäristövaikutusten arviointisuunnitelma. Niistä voi esittää mielipiteitä ja lausuntoja helmikuun loppuun saakka.

Yleisötilaisuudessa keskustelua herättivät muun muassa kaupungin tuulivoimasta saamat verotulot. Huomiota kiinnitettiin myös siihen, että toistaiseksi Suomessa ei ole vielä lainkaan olemassa yhtä suuria tuulivoimaloita. Euroopassakaan niitä ei sijaitse mantereella. Ensimmäiset yhtä korkeat tuulivoimalat valmistuvat Iihin syksyllä.

– Ne ovat isoja koneita, ja näkyvät kauas. Niitä ei voi peittää, Seppo Tallgren VSB Uusiutuva Energia Oy:stä myönsi.

Kysymyksiä nousi myös tuulivoimaloiden vaikutuksesta, näkyvyydestä sekä siitä, mistä kautta tuulipuiston alueelle kuljetaan. Kyseenalaiseksi asetettiin se, pitävätkö erilaiset mallinnukset välttämättä paikkansa. Mallinnuksia tehdään etukäteen esimerkiksi meluasioista.

Tilaisuuden jälkeen moni yleisössä istunut jäi tutkimaan karttoja ja selvittämään esimerkiksi sitä, kuinka lähelle omaa kotia tai loma-asuntoa tuulivoimaloita on tulossa. Voimaloiden tarkat paikat eivät ole vielä selvillä. Voimaloita ei rakenneta kahta kilometriä lähemmäs asutusta.

Ensi syksynä tulee nähtäville kaavan valmisteluaineisto. Kaavaehdotus tullee nähtäville noin vuoden kuluttua, ja kaava pyritään saamaan hyväksyttäväksi huhtikuussa 2020.

Tuulivoimapuistoa suunnitteleva yhtiö pyrkii saamaan rakennuslupahakemuksen vireille ensi vuonna. Yhtiö pyrkii siihen, että tuulivoimalat tuottaisivat sähköä vuonna 2022. Tuulivoimaloiden käyttöikä on noin 25 vuotta.

Ilmoita asiavirheestä