Työtilanne parani maaliskuussa, vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna, Pohjois-Pohjanmaalla. Maaliskuun lopussa työttömiä työnhakijoita ja lomautettuja oli 18 900, joka on 2 000 vähemmän kuin vuosi sitten ja 200 vähemmän kuin helmikuun lopussa.
– Työttömistä miehiä oli 11 300 ja naisia 7 600. Työttömyysaste oli Pohjois-Pohjanmaalla 10,2 prosenttia ja koko maassa 9,1 prosenttia. Suhteellisena vuosimuutoksena työttömyyden alenema oli maakunnassa hieman maan keskitasoa pienempi, Pohjois-Pohjanmaan Ely-keskuksesta kerrotaan.
Työttömyys laski kaikissa keskeisissä seurantaryhmissä verrattuna vuoden takaiseen tilanteeseen. Pitkäaikaistyöttömiä, yli vuoden yhtäjaksoisesti työttömänä olleita, oli maaliskuun lopussa 4 700. Määrä on 1 600 pitkäaikaistyötöntä vähemmän kuin vuosi sitten. Yli 50-vuotiaiden työttömien määrä väheni 800:lla ja alle 25-vuotiaiden määrä väheni 300:lla viime vuodesta.
Lisääntyneet avoimet työpaikat edistävät työttömyyden laskua
Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin Pohjois-Pohjanmaan työ- ja elinkeinotoimistoon maaliskuun aikana 4 500, mikä on 1 300 enemmän kuin edellisen vuoden maaliskuussa. Kaikkiaan työ- ja elinkeinotoimistossa oli avoinna 10 300 työpaikkaa eli 2 700 enemmän kuin vuosi sitten.
Uusia työpaikkoja tuli avoimeksi eniten palvelu- ja myyntityöntekijöille. Työpaikkoja oli 1 000 ja työpaikkoja oli rakennusapulaisille, siivousalan työntekijöille, lähihoitajille, myyjille, puhelinmyyjille, rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöille, kirvesmiehille, LVI-asentajille, telineasentajille,. Töitä oli tarjolla myös opettajille, ohjelmistosuunnittelijoille, myyntineuvottelijoille ja sairaanhoitajille.
Työ- ja elinkeinohallinnon työllistymistä edistävien palvelujen piirissä oli maaliskuun lopussa 9 300 työnhakijaa, mikä on noin 500 vähemmän kuin vuosi sitten. Helmikuusta palveluihin osallistujien määrä sen sijaan lisääntyi sadalla. Palvelumuodoittain katsottuna lähes puolet
osallistujista oli koulutuksessa: omaehtoisesti työttömyysetuudella opiskelevia oli 3 100 ja työvoimakoulutuksessa oli 1 300 henkilöä.
Seuraavaksi eniten osallistujia oli kuntouttavassa työtoiminnassa 2 000, työllistettynä 1 850 sekä työ- tai koulutuskokeiluissa 650. Aktivointiaste 33,0 prosenttia oli noussut 1,1 prosenttiyksikköä edellisvuoden vastaavasta ajankohdasta.
Työttömyys väheni lähes kaikissa alueen kunnissa
Maaliskuun lopussa työttömien osuus työvoimasta oli Pohjois-Pohjanmaalla 10,2 prosenttia, mikä on 1,0 prosenttiyksikköä alempi kuin vuosi sitten. Työttömien työnhakijoiden määrä oli vähentynyt lähes kaikissa alueen kunnissa. Vain Merijärvellä, Muhoksella ja Pyhännällä työttömiä oli enemmän kuin viime vuoden maaliskuun lopussa.
Kunnittain alhaisimmat työttömyysasteet olivat Reisjärvellä 5,5 prosenttia, Limingassa 6,0 prosenttia, Hailuodossa 6,9 prosenttia sekä Alavieskassa ja Kalajoella 7,0 prosenttia. Korkeimmat työttömyysasteet olivat Vaalassa 13,5 prosenttia, Taivalkoskella 13,3 prosenttia ja Pudasjärvellä 12,0 prosenttia. Oulussa työttömyysaste oli 11,4 prosenttia. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien määrä oli Oulussa vähentynyt 1 100:lla.