Oulaisten Kuituyhtiö piti maanantaina kokousta, jossa läpikäytiin tämänhetkistä tilannetta.
Kuituyhtiön asettama väliaikatilanteen tarkistamishetki, heinäkuun viimeinen päivä, on kohta.
– Tämä jakso katotaan loppuun ja tavotteena tälle on se 1300-1400 liittyjää. Sen jälkeen katotaan, onnistuttiinko ja miten jatketaan. Eli nyt puserrettaan tällä ja katotaan keskiviikkoiltana, mitkä ovat jatkotoimet, projektityöntekijä Matti Heikkinen viestittää.
Tiistaina aamupäivällä kuituverkkoon liittyneitä oli jo päälle 1100.
– Aamun tarkka on 1193, Heikkinen sanoo.
Tuolloin hän uskoi, että keskiviikkoon mennessä liittyjämäärissä menee rikki 1200, mutta määrä rikottiin kuitenkin jo tiistaina iltapäivälllä. Alunperin Oulaisten valtuutettujen asettama liittymistavoite oli 2000. Määrän voi alentaa vain uusi valtuuston päätös. Kuituyhtiö on miettinyt jo seuraavaa askelta.
– Tuolla 1300 tuloksella yhtiö lähtee esittämään valtuustolle rakentamisen alottamispäätöksen tekemistä, Heikkinen kertoo.
Hänen kuituprojektityönsä jatkuu tuoreimman päätöksen mukaan ainakin vielä seuraavat kaksi kuukautta.