Vanhustenhuollon epäkohtiin puuttuva valvonta vie tapauksesta riippuen vähemmän tai enemmän aikaa. Omaiset seuraavat usein asioiden kehittymistä, ja odottavat, että tilanne paranisi mahdollisimman pian.
– Vireille tulleet valvonta-asiat pyritään käsittelemään mahdollisimman pian, näin myös vanhustenhuollon osalta. Vanhustenhuollon valvonta-asioiden keskimääräinen käsittelyaika on ollut noin kuusi kuukautta, sosiaalihuollon ylitarkastaja Marja-Leena Lantto Pohjois-Suomen aluehallintovirastosta kertoo.
Tilanteeseen puuttuminen tai se, että asianlaitaan saadaan muutos, voi Lanton mukaan tapahtua kuitenkin jo tätä aikaisemmin, ennen kuin asia on saatu valvontamielessä täysin loppuun käsitellyksi.
– Esimerkiksi tarkastuskäynneillä annetaan tarvittavilta osin jo paikan päällä hallinnollista ohjausta, tai joskus selvityksissä ilmoitetaan asioita korjatun tai toimintatapaa muutetun, Lantto toteaa.
Aluehallintoviraston tarpeen mukaan antama hallinnollinen ohjaus ei ole vain sanahelinää. AVI muistuttaa antamissaan valvontapäätöksissä palveluntuottajia yleensä myös ensisijaisesta omavalvontavelvollisuudesta. Huomiota voidaan suunnata esimerkiksi toimintayksikön asiakkaiden toimintakykyyn ja palveluiden tarpeeseen sekä henkilöstön määrään ja rakenteeseen, jotta ne saadaan vastaamaan asiakkaiden määrää ja palveluiden tarvetta kaikissa tilanteissa ja kaikkina vuorokauden aikoina.
– Tällainen hallinnollinen ohjaus tulee ottaa vakavasti ja oikeasti seurata tilannetta sekä tarvittaessa tehdä tarvittavia muutoksia ja toimenpiteitä, Lantto huomauttaa.
Omavalvonnan on mahdollista toimia, kun organisaation ilmapiiri on avoin. Tällöin työntekijät kokevat virheiden esille tuonnin mahdolliseksi, ja toiminnan kehittämisen mahdollisuudet ovat olemassa. Turvallisuuden edistäminen ja riskinhallinta kuuluvat jokaisen työntekijän työnkuvaan.