Kun Oulaisiin uutta kotia rakentava tai paikkakunnalle muuttava tarvitsee vesijohtoa tai kunnallisen viemärin liittymää tai liittymien siirtoa omistukseensa, onnistuu molempien asioiden hoitaminen Oulaisten Vesiosuuskunnalla.
Aiemmin asiointiin on tarvittu yhteydenottoa Oulaisten kaupungille, kun viemäriasiat on hoidettu sieltä kautta. Sopimusrekistereitä on ollut useita ja asiakas on joutunut asioimaan useissa eri paikoissa.
Nyt vesi- ja viemäriasiat saa yhden luukun periaatteella, samasta paikasta.
Uudistusta on valmisteltu huolellisesti. Oulaisten Vesiosuuskunnan toimitusjohtaja Jarmo Äijälä ja Oulaisten kaupungin tekninen johtaja Ossi Laakso ovat pohjanneet muutoksen Rambollin konsultin tekemiin selvityksiin. Yhteistyössä on mietitty, miten kokonaisuudesta saadaan asiakkaan näkökulmasta parhaalla mahdollisella tavalla toimiva ratkaisu.
– Tämän on yksinkertaisesti tarkoitus parantaa palvelua ja kustannustehokkuutta, Äijälä ja Laakso toteavat yhdessä.
Käytännössä vesiliittymän ja viemäriliittymän hankinta-asiat hoidetaan tästä eteenpäin Oulaisten Vesiosuuskunnalla. Jo aiemmin Vesiosuuskunta on hoitanut laskutusta, joten yhteistyön syventyminen oli luonnollista.
Uudistuksella tavoitellaan myös säästöjä. Ossi Laakso kertoo, ettei Oulaisten kaupungin tekniselle toimelle ole palkattu nyt toimistotyöntekijää, kun työkuvioiden myötä tekijäkaartiin tuli vajausta.
Jarmo Äijälä puolestaan laskee yrityksensä näkökulmasta, että uudistus tuo kausiluonteista lisätyötä heidän yrityksensä toimistohenkilölle. Tilanteen työllistävää vaikutusta seurataan, eikä mahdollisia lisäkuluja siirretä asiakasmaksuihin. Viemäriliikelaitos ostaa palvelun Oulaisten Vesiosuuskunnalta.
Molempien toimijatahojen intressinä on paitsi joustavuuttaa myös tehostaa vesiasioihin liittyvää palvelunsaantia Oulaisissa.
– Molemmat toimijathan ovat kaupunkilaisten omistamia, miehet hoksauttavat.
Oulaisten alueella on Jarmo Äijälän tarkan kirjanpidon mukaan 2774 vesiliittymää. Viemäriliittymiä on noin 1600.
– Haja-asutusalueillahan ei ole jätevesiviemäriä, he selittävät lukujen eroavaisuutta.
Tietojen tarkistaminen ja päivittäminen ovat muutosvaiheessa yksi isoimmista, akuuteista tehtävistä. Sen myötä oulaistelaisille kotitalouksille lähetetään kirje, jossa kysellään liittymäasioista.
– Kirje ei suinkaan mene kaikille, vaan sellaisille kotitalouksille, joissa on järjestelmää varten lisäkysymyksille tarvetta, he jatkavat.
Epäselvyyksiä voi olla esimerkiksi aiemmissa laskutusmäärissä.
– Tietokannoista on löydetty joitakin kohteita, jotka ovat olleet viemäriverkostossa, mutta heitä ei ole laskutettu siitä, Äijälä tarkentaa.
Läpikäynti tiedoille tehdään paitsi nykyisten asuinkäytössäolevien kiinteistöjen kohdalla, myös vapaa-ajan asuntojen osalta. Se takaa kuntalaisten tasapuolisen kohtelun. Työ on tarkoitus saada valmiiksi tämän kevään aikana.
Ossi Laakso arvelee näiden epäselvyyksien takana olevan muun muassa se, että teknisellä toimella ovat tekijät vaihtuneet, eivätkä kaikki tiedot ole tullut päivitettyä järjestelmiin oikein.
Lähiaikoina alkaa Laakson mukaan myös viemäriverkoston toiminta-alueen kartan päivittäminen. Aikanaan se tulee kaupunginvaltuustolle hyväksyttäväksi.
Ongelmatilanteissa vesi- ja viemäriasioissa auttaa jatkossa sekä Vesiosuuskunta että kaupunki. Ossi Laakso sanoo Oulaisten kaupungin kiinteistöpäivystyksen toimivan edelleen, mikäli kyse on viemäriverkoston haasteista.
Sekä Laakso että Äijälä muistuttavat asukkaita siitä, että asujan omalla vastuulla ovat vesi- ja viemäriasiat, jotka ovat talon sisällä. Siksi esimerkiksi vessanpönttöjen tukkeutumiset on kunkin hoidettava itse auki tai LVI-alan yrityksien avulla.
– Toki päivystäjämme osaavat ohjata, mihin kannattaa olla yhteydessä, ellei omatoimisesti selviä tilanteesta, Laakso sanoo.
Jarmo Äijälä puolestaan kertoo, että nykytekniikkaa valjastetaan yhä enemmän asiakaskokemuksen ja yhteydenpidon ylläpitämiseen. Hän sanoo, että kevään aikana asiakkaille otetaan käyttöön tekstiviestipohjainen joukkotiedotustapa.
– Sillä voidaan ilmoittaa isolle joukolle asiakkaita yhdellä kertaa, jos vesiasioissa on ongelmia, esimerkiksi vuotoja tai bakteereja. Tämä on tarkoitus laajentaa myös viemäripuolelle, hän suunnittelee.
Tekstiviestiä varten asiakkailta kerätään myös puhelinnumero- ja sähköpostitietoja. Jarmo Äijälä lupaa, että asiasta tiedotetaan jäseniä eri foorumeiden kautta.