Vihannin reserviläiset ry järjestää lauantaina juhlatilaisuuden 60-vuotiaan yhdistyksen kunniaksi. Juhlaohjelmassa on esimerkiksi Reserviläisliiton varapuheenjohtaja Terhi Hakolan juhlapuhe. Lisäksi tervehdyksensä esittävät Raahen kaupunki, Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun aluetoimisto sekä Pohjois-Suomen maanpuolustuspiiri. Vihannin reserviläisten hallituksen jäsen Marjo Törmikoski esittelee järjestön historiikin. Juhlatilaisuuden musiikista vastaa reserviläiskuoro.
Juhlassa niin ikään jaetaan huomioinosoituksia aktiivisille jäsenille sekä merkittäville yhteistyökumppaneille.
– Yritysyhteistyökumppanit ovat meille korvaamattomia! Järjestölle osoitetut rahat ohjataan järjestön toimintarahaksi, Vihannin Reserviläisten puheenjohtaja Pasi Parkkila arvostaa.
Yhdistys on nykyisellään Reserviläisliiton toiseksi suurin Pohjois-Pohjanmaan jäsenyhdistys Oulun jälkeen. Viime vuosina Vihannin reserviläiset ry on kerännyt kiitosta niin Reserviläisliiton vuoden malliyhdistyksenä pari vuotta sitten kuin Vihannin Reserviläisten puheenjohtajan Pasi Parkkilan aktiivisuuden vuoksi sekä viestinnässä että jäsenhankinnassa. Vihannin reserviläisiä luonnehtii toimintamuotojen monipuolisuus, panostus aktiiviseen viestintään ja voimakas kasvu.
Yhdistyksen tehtävänä on kohottaa ja ylläpitää maanpuolustustahtoa, ylläpitää ja kehittää paikallista, vapaaehtoista maanpuolustuskoulutusta ja toimia jäsentensä yhdyssiteenä valtakunnan turvallisuutta edistävää toimintaa tukien.
Vihannin reserviläisten juhlatilaisuuteen on ollut ennakkoilmoittautuminen.