Varsinais-Suomessa tarvitaan meriteollisuuden laivaprojekteihin jatkuvasti satoja uusia osaajia. Tällä hetkellä on akuutti tarve laivasuunnittelijoista. Vaikka työttömänä on insinöörejä ja teknikoita, vaatii laivojen suunnittelu erikoisosaamista, joka on helpointa hankkia alalle räätälöidyn REKRYkoulutuksen kautta.
Uusia keinoja opiskelijoiden rekrytointiin on kokeiltava, sillä Turussa käynnistyy lähes yhtäaikaisesti 17 kurssia, joissa on tarjolla yhteensä 82 opiskelupaikkaa laivasuunnittelusta kiinnostuneille diplomi-insinööreille, insinööreille ja teknikoille. Mukana koulutuskokonaisuudessa on kolme kouluttajaa ja 14 työvoimaa tarvitsevaa yritystä. REKRY-koulutukseen osallistujille on koulutuksen päätyttyä työpaikka tarjolla.
Pelkästään Lounais-Suomesta ei enää tarpeeksi hakijoita koulutuksiin riitä, joten hakemuksia toivotaan työnhakijoilta ympäri Suomen. Työnhakijoita koetetaan nyt tavoittaa kaikin keinoin.
Varsinais-Suomen TE-toimisto aloittaa suorat verkkolähetykset Turun toimipaikasta. Palvelun nimi on StudioPORE. Se tarjoaa yrityksille ja kouluttajille tehokkaan tavan rekrytoida työvoimaa, esitellä koulutusta ja tavoittaa työnhakijoita ympäri Suomen. Työnhakijat voivat seurata suoria verkkolähetyksiä tietokoneelta, tabletilta tai puhelimen kautta. Lähetyksen aikana on myös mahdollista esittää kysymyksiä chatissa.