Patentti- ja rekisterihallitus on poistanut kaupparekisteristä sellaisia yrityksiä, jotka ovat jättäneet tilinpäätöksensä ilmoittamatta annettuun määräaikaan mennessä. Poistettujen yritysten listalla on yrityksiä ympäri Suomea, ja mukana on yrityksiä myös Pyhäjokialueelta.
Kaiken kaikkiaan kaupparekisteristä on poistettu 2 970 osakeyhtiötä ja osuuskuntaa. Kaikkien näiden tilinpäätöksen toimittaminen oli viivästynyt yli vuoden tilikauden päättymisestä.
Pyhäjokialueelta peräisin olevia yrityksiä on poistettujen listalla viisi. Ne ovat Humalojan Kauppa Oy Haapavedeltä, Nelosmotor Oy Kärsämäeltä, Pentin Koskikiinteistö Oy Merijärveltä, Pyhäjoen Yrityspalvelu Oy Pyhäjoelta sekä RH-Sieger Oy Oulaisista.
Kaupparekisteristä poistetut yritykset eivät toimittaneet tilinpäätöstietojaan määräaikaan 14. elokuuta mennessä kehotuksista huolimatta. Patentti- ja rekisterihallitus tiedotti poistomenettelystä useita viestintäkanavia käyttäen.
Patentti- ja rekisterihallituksen oikeus poistaa tilinpäätöksensä ilmoittamatta jättänyt yritys kaupparekisteristä perustuu osakeyhtiö- ja osuuskuntalakeihin. Kaupparekisteristä poistaminen tarkoittaa, että yritys ei voi harjoittaa yritystoimintaa. Kaupparekisteristä poistettu yritys purkautuu verotuksessa. Purkautuminen aiheuttaa yleensä verotusseuraamuksia. Poistettu yritys voi hakea palauttamista kaupparekisteriin.
Täydellinen lista kaupparekisteristä poistetuista yrityksistä on patentti- ja rekisterihallituksen nettisivuilla.