Herkkää gra­fiik­kaa ja vä­ri­käs­tä moot­to­ri­sa­han jälkeä

-

OULAINEN Utelias ilves kurkistaa selkänsä taakse Taidetalo Väinölän seinällä. Parin askeleen päässä juoksee jänis pitkäkorva valtavalla loikalla.

Eläimet ovat kiivenneet katsojien silmien eteen samoin kuin värikkäät ja rouheat pohjoisen kuvat. Niistä löytyy suomalaisuutta ja lähemmin tarkasteltuna ihan oikeaa kolmiulotteisuutta.

Valloittavien eläingrafiikoiden taustalla on oulaistelaissyntyinen taiteilija Aino Myllykangas. Puulle työstetyt ja maalatut kuvat ovat hänen puolisonsa, taiteilija Jussi Taipaleenmäen tuotantoa. Molemmat näytteilleasettajat ovat ammattimaisia taiteilijoita.

Ruotsissa Tukholman lähellä asuvan pariskunnan yhteisnäyttely avautui Väinölässä sunnuntaina. Se on esillä 24. syyskuuta saakka.

–Me olemme käyneet katsomassa monta näyttelyä täällä. On kiva pitää näyttely synnyinseudulla ennen kuin itse kuolee, Myllykangas toteaa mutkattomasti ja hymyilee.

Maalariksi alun perin kouluttautunut Myllykangas hullaantui grafiikan tekoon kesäkurssilla. Hän kokee olevansa parempi graafikko kuin maalari.

–Grafiikka on kuin pientä runoa. Siinä voi kertoa asioita pienimuotoisesti, Myllykangas toteaa.

Hänen kuvistaan ilmenee eläinrakkaus ja kiintymys luontoa kohtaan. Myllykangas tunnustautuu puunhalaajaksi.

–On sääli, että ihminen leviää joka paikkaan. Eläimille ei jää tilaa, hän pohtii.

Töissään hän käyttää menetelmänä collagrafiaa. Siinä painaminen tehdään liimapainolla tai lakatulla kartonkipainolla. Työstö ei vaadi niin paljon myrkkyjä kuin perinteisempi, kuparilla tehtävä grafiikka.

–En halua käyttää myrkkyjä, kun teen töitä kotona, Myllykangas huomauttaa.

Laudoista lähtee liikkeelle puolestaan Jussi Taipaleenmäen taide. Hän asettelee niitä yhteen, piirtää niille kuvan ja ottaa käteen moottorisahan.

–Piirrän moottorisahalla ja sitten hakkaan taltalla. Käytän myös puukkoa ja kirvestä. Lopuksi maalaan, hän kertoo.

Osa hänen näyttelyssä olevista töistään kuvastaa Tapio Rautavaaran lauluja. Joukosta löytyvät Hummani hei sekä Kulkuri ja joutsen.

Taipaleenmäki on maalari, mutta myös kuvanveistäjä. Oulaisten näyttelyssä veistoksia ei ole esillä, mutta Taipaleenmäki on tehnyt niitä julkisille paikoille.

Hän voitti muutama vuosi sitten pohjoismaisen kuvanveistokilpailun. Raudasta ja pronssista työstetty rajamonumentti seisoo Ikean edessä Torniosta Haaparannan puolelle mentäessä.

Särkilaxin kirkko saa seinälleen Taipaleenmäen työstämän alttaritaulun. Kirkkoa rakennetaan Ylitornioon Ruotsiin vanhan, vuonna 1617 Torniojoen tulvassa tuhoutuneen kirkon tilalle.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä